Mladí klavíristé poměřili své hudební síly v Broumovské klávese

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku

více info >

Cesta Emericha Ratha


více info >

Noční hrané prohlídky kláštera

Oblíbené prázdninové prohlídky...

více info >

Vzdělávací programy pro školy

rozmanitá nabídka pro ZŠ i SŠ...

více info >

9. květen 2017 - Uplynulý víkend 5. – 7. května byl ve znamení Broumovské klávesy, mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy. Poměřit své síly přijelo do broumovského kláštera na šest desítek soutěžících - z České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska, Ukrajiny, Černé Hory a Vietnamu.

Vítězkou čtvrté kategorie ve věku od 16 do 17 let se stala v Praze žijící Arménka Kristine Ayvazyan. Ve třetí kategorii ve věku od 14 do 15 let zvítězil Máté Dömötör z Maďarska, v druhé kategorii od 12 do 13 let se na prvním místě umístil Piotr Czerwińsky z Polska, v první kategorii do 11 let stanula na pomyslném stupni vítězů Anna Urzędowska z Polska.

Výkony soutěžících hodnotila studentská a hlavní porota, letos v tomto složení: koncertní pianista a generální ředitel Intergramu Jan Simon, generální ředitel České filharmonie a pedagog Konzervatoře Brno David Mareček, koncertní pianista a vedoucí oddělení klávesových nástrojů Pražské konzervatoře Milan Langer, koncertní pianistka a profesorka Scholy Cantorum v Paříži Marina Samson-Moussu, koncertní pianistka a profesorka Ostravské univerzity Eliška Novotná a koncertní pianista ze Singapuru Boris Kraljević.

"Letošní, již sedmý ročník mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy Broumovská klávesa zaznamenal zatím nejvyšší počet účastníků - 60 pianistů ze 7 zemí - a také potvrdil trend stále se zlepšující kvality soutěže. Zejména pokud jde o kvalitu (ale i kvantitu) zahraničních účastníků, naše laťka se zvyšuje a potvrzuje rostoucí známost a prestiž Broumovské klávesy v zahraničí. Ruku v ruce se nám zároveň daří zkvalitňovat servis soutěže pro její laureáty - letos poprvé si vítěz nejstarší kategorie zahraje jako sólista Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně a všichni vítězové se také představí na galakoncertě v prestižní Sukově síni Rudolfina v Praze. Snažíme se tak naplňovat dlouhodobou vizi naší soutěže, kterou je postupné etablování Broumovské klávesy coby důležité a respektované evropské soutěže pro mladé pianisty, která zároveň českým účastníkům poskytne nutnou včasnou konfrontaci s cizinou a také zpětnou vazbu od mezinárodní poroty," uvedl ředitel Broumovské klávesy Ivo Kahánek. 

Cílem Broumovské klávesy, která vznikla v roce 2011, je pořádat soutěž pro děti a mládež s patřičnou odbornou platformou v široké mezinárodní působnosti. Celá idea se opírá o osvědčený systém dětského hudebního vzdělávání a dlouholetou tradici dětských soutěží v ČR. Mladí hudebníci zde mají nejen možnost vzájemné konfrontace na mezinárodní úrovni, ale také kontaktu se špičkovými osobnostmi českého i zahraničního klavírního umění a představiteli stěžejních hudebních institucí.

Sdílejte na