Ochutnávka vín Vinum et Cetera přilákala pět set návštěvníků

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku
27. 6. – 27. 9. 2020

více info >

Broumovská klávesa

10. ročník mezinárodní soutěže | 2.–4. 10. 2020

více info >

Výstava upomínkového skla a porcelánu

13. 6. – 31. 10. 2020​

více info >

Vzdělávací programy pro školy

rozmanitá nabídka pro ZŠ i SŠ...

více info >

8. června 2015 - Necelých pět stovek návštěvníků dorazilo během soboty 6. června do areálu broumovského kláštera na ochutnávku vín Vinum et Cetera. Dvanáctému ročníku veřejné degustace přálo skvělé letní počasí -  lidé si tak mohli vychutnávat nejen výborná vína a cimbálovou muziku, ale i prohlídku nových prostor a zahrady, zpřístupněné do večerních hodin.

Tradiční společenská akce Vinum et Cetera se v prostorách benediktinské památky koná již od roku 2004. Letošní, 12. ročník nabídl nejen prohlídku nedávno revitalizovaných prostor, ale i tradiční ochutnávku padesáti vzorků nejlepších českých a moravských vín z kolekce Salonu vín ČR, která do Broumova přivezl sommelier Marek Babisz.

„Salon vín patří do systému národní soutěže vín. Ve třech kolech, od srpna do ledna, se hodnotí vína a ze zhruba 1650 vzorků se vybere stovka nejlepších, kterou prezentujeme během roku na zámku ve Valticích. Mimo Valtic pak mohou lidé tato vína ochutnat pouze na Vinařství roku v Praze a tady v Broumově,“ uvedl Marek Babisz.

Ochutnávku hudebně doprovodilo smyčcové duo Anny Novotné a Karolíny Soukupové spolu s kytarovým duem Tomáše Mrštiny a Jiřího Šály. Celý den pak návštěvníci obdivovali hudební um Cimbálové muziky Podluží, která si zaimprovizovala i se smyčcovým duem a předvedla nejen folklor, ale i modernu. „Dost nás překvapila úroveň zdejších muzikantů, se kterými jsme si zahráli. Atmosféra pěkná, i když méně živelnější, než jsme zvyklí – má to takovou vážnost, je to spíš komornější, což se tady v klášteře dá chápat, přece jen je to svatá půda. Jste tady takový pěkný, kulturní kraj, tak nás velmi lákalo sem přijet,“ řekl Petr Kostka, primáš Cimbálové muziky Podluží.

Ve večerních hodinách pak ochutnávka vín pokračovala u klášterní kavárny Café Dientzenhofer s příjemným doprovodem jazzové diskotéky Ondřeje Kejzlara. 

Foto: Jaroslav Winter, Kateřina Ostradecká

Sdílejte na