Agentura pro rozvoj Broumovska oslaví 15 let od svého založení

Vinum et Cetera / 8.6.2019

Oblíbená ochutnávka nejlepších českých a moravských vín v areálu kláštera

více info >

Tata Bojs & Filharmonie Hradec Králové LIVE / 21.6.2019

hudební událost léta

více info >

Vzdělávací programy pro školy

rozmanitá nabídka pro ZŠ i SŠ...

více info >

18. únor 2019 - Kulaté výročí čeká v pondělí 18. února Agenturu pro rozvoj Broumovska. Nezisková společnost byla založena přesně před patnácti lety, 18. února 2004. K oslavám patnáctiletých narozenin se může připojit i veřejnost – po celý tento den bude pivo BQ v klášterní restauraci U Tří růží stát 15 Kč (do vyprodání zásob) a stejně tak i káva v klášterní kavárně Café Dientzenhofer.

Agenturu pro rozvoj Broumovska založili Jan a Marcela Školníkovi, s úmyslem podpořit rozvoj regionu Broumovsko. Později měla agentura možnost přispět k záchraně zdevastovaného broumovského kláštera. Spolek si nejprve pronajal klášterní zahradu, kde začal s organizováním prvních kulturních akcí. Aktivit, projektů i zaměstnanců postupně přibývalo. Agentura začala spolupracovat s různými organizacemi v regionu, kraji i v zahraničí a provozovat prohlídkové okruhy v klášteře.

Veškeré snahy vyvrcholily v roce 2013 získáním čtvrtmiliardové dotace z Evropské unie, díky které byla opravena velká část kláštera a celá klášterní zahrada. Tuto dotaci získali benediktini, vlastníci objektu, díky kulturní, vzdělávací a manažerské práci Agentury. V nových prostorách začalo fungovat Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov s rozmanitým celoročním programem. Ten zahrnuje multižánrové koncerty českých i zahraničních umělců v ArtCafé, přednášky předních českých vědců v projektu ScienceCafé, Univerzitu třetího věku, výstavy moderního umění v klášterní Galerii Dům, divadelní představení, festival klasické hudby Za poklady Broumovska, klavírní soutěž Broumovská klávesa, dvoudenní diskusní konferenci Broumovské diskuse či rozmanité aktivity Maiwaldovy akademie – meditační programy a vzdělávací programy pro děti, dospělé, seniory i firmy. Památku a její akce nyní ročně navštíví kolem 60 tisíc návštěvníků z Čech i zahraničí.

Agentura zůstala aktivní v oblasti cestovního ruchu, angažuje se v budování komunitní rozvojové nadace, láká na Broumovsko investory, kterým poskytuje podporu a servis, a v neposlední řadě má strategickou iniciativu pro další rozvoj krásného, ale někdy opomíjeného Broumovska.

„Nechceme dělat nějaké ohromné oslavy, stále je před námi tolik práce. Přesto bychom si chtěli tento milý okamžik, 15 let od vzniku, připomenout. Řekli jsme si, že pozveme místní na pivo a kávu za zvýhodněnou cenu do naší hospody a kavárny v klášteře. Budu doufat, že se všechno pivo, které máme v tancích, vypije. Musím říci, že mě tahle připomínání milníků trochu dojímají. Chtěl bych poděkovat všem minulým i současným kolegům, že spolu s agenturou věří, že naše práce má smysl. Stejně bych rád poděkoval všem našim partnerům ve všech projektech, protože bez jejich důvěry a podpory by nic z toho, co nyní na Broumovsku realizujeme, nebylo možné. Zvláštní dík patří Benediktinskému opatství sv. Václava v Broumově a především Městu Broumov. Bez těchto klíčových partnerů bychom vlastně ani nevznikli,“ říká k výročí jeden ze zakladatelů a hybatel činnosti spolku Jan Školník.

Sdílejte na