Březen: Jan Štolba, Andra Schwarz

8. Broumovské diskuse | Hodnoty a společnost

3.–6. 11. 2021

více info >

Jasná, klidná, celistvá mysl

Víkendový meditační seminář | 19.–21. 11. 2021

více info >

Galerie Dům: Dana Sahánková

5. 9. – 31. 10. 2021

více info >

Jan Štolba (1957), jazzový saxofonista Originálního pražského synkopického orchestru, básník, prozaik, literární kritik. Začal studovat na PF UK v Brandýse nad Labem, obor český jazyk a výtvarná výchova, ale postupně pracoval na nákladovém nádraží Bubny, v psychiatrické léčebně, jako lapiduch v nemocnici, zdravotní bratr v domově důchodců, topič v muzeu, hlídač na ostrově a podobně. Souběžně působil na tehdejší jazzové a folkové či alternativní scéně.

Je autorem asi desítky knih poezie a prózy. Ještě za minulého režimu vznikla próza z prostředí psychiatrické léčebny Provazochodcův sen (knižně pak 1995) a částečně i jazzový román Město za (knižně 1997). Některé menší práce vyšly v samizdatu, deník z cesty na Kavkaz vyšel v edici Petlice, básnická prvotina Čistá vrána ve studijní edici Jiřího Koláře Edice K v Paříži. Na konci 80. strávil pár let s vystěhovaleckým pasem v Americe, kde se živil jako aranžér a transkribér hudby v okruhu Vince Giordana a jeho bigbandu Nighthawks. Návratu z ciziny se dotýká obsáhlý groteskní román Nezastavitelný den, který se dočkal vydání v roce 2019.  Počínaje 90. lety začal publikovat sloupky, literární a fimové recenze, překlady i vlastní tvorbu v obnovených Literárních novinách, dále v Tvaru, Týdnu, v revuích Weles, Host, později v Lidových novinách, Respektu, dodnes v kulturním čtrnáctideníku A2.

Jako saxofonista se octl na jazzových festivalech v Evropě, ale i v kalifornském Sacramentu, v australském Apollo Bay anebo za polárním kruhem ve finském městečku Saariseelkaa, nahrával hudební CD. Výrazně se věnoval literární kritice, soubor kritik a esejů Nedopadající džbán získal Cenu F. X. Šaldy za rok 2006. Během své rezidence hodlá pracovat na nové próze s pracovním názvem Netrpělivost. Mělo by jít o komorně, intimně laděný vztahový román.

Andra Schwarz - (1982) je německá básnířka, která vystudovala Německý institut literatury. Je debut "Ráno jsme ze skla" na podzim 2017 byl publikován v sérii Nová Lyrika. Získala několik rezidenčních stipendií. Její básně jsou překládány do Srbštiny, Běloruštiny a Angličtiny.

 

Sdílejte na