Desátý ročník festivalu se rozloučí jazzovým Requiem Eternal Light Karla Růžičky

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku začíná!
27. 6. – 27. 9. 2020

více info >

Vzdělávací programy pro školy

rozmanitá nabídka pro ZŠ i SŠ...

více info >

 22. srpna 2015 – Finále festivalu Za poklady Broumovska slibuje další výjimečný hudební zážitek. Jeho desátý ročník se rozloučí v sobotu 29. srpna v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově sborovými skladbami z konce 16. století v podání Kühnova smíšeného sboru a jazzovým Requiem Eternal Light skladatele a klavíristy Karla Růžičky. Koncert začíná v 18 hodin, vstupné je dobrovolné.

www.zapoklady.cz

Ohlédnutí za devátým koncertem festivalu Za poklady Broumovska

Festival dnes poprvé zavítal do zrekonstruovaného kostela sv. Vavřince v Teplicích nad Metují. Opravou prošly i zdejší unikátní varhany z roku 1832, ke kterým zasedla přední česká varhanice Daniela Valtová Kosinová. Společně s trumpetistou Lubomírem Kovaříkem uchvátili více než tři stovky posluchačů, kteří zcela zaplnili teplický kostel. „Je sympatické, že se festival koná v menších místech, kde k sobě lidé mají blíž. Rádi na takových místech hrajeme, a když navíc přijde tolik lidí, jako je tomu tady, je atmosféra ještě lepší,“ chválili festival a jeho publikum oba umělci. Na péči o kostely broumovské skupiny přibylo po devátém koncertu více než 14 tisíc korun, kterými publikum přispělo na dobrovolném vstupném.

Pozvánka na desátý  koncert festivalu Za poklady Broumovska

Sobota 29. srpna, 18.00 hod., klášterní kostel sv. Vojtěcha, Broumov

Kühnův smíšený sbor
Marek Vorlíček, dirigent
Lucie Silkenová, soprán
Karel Růžička, klavír
Přemysl Kšica, varhany

Komorní sólisté Karla Růžičky:
Radek Krampl, vibrafon
Ondřej Štajnochr, kontrabas
Štěpánka Balcarová, trubka

Program koncertu

Anonym: V naději Boží Mistr Hus Jan

K. Nystedt - O Crux

Karel Růžička: Requiem - Eternal Light

Sborové skladby, které otevřou poslední koncert letošního festivalu Za poklady Broumovska, provede Kühnův sbor a capella pod vedením dirigenta Marka Volíčka. Jsou komponovány k poctě M. Jana Husa a M. Jeronýma Pražského. Pocházejí z poslední čtvrtiny 16. století a jsou vesměs anonymní. Podobných skladeb vznikla v Čechách celá řada, díla však byla později cenzurována, texty většinou začerněny nebo celé stránky vytrhány z kancionálů. Uvedených skladeb se sice cenzura nedotkla, ale je pravděpodobným důvodem anonymity skladatelů, jejichž dílo je srovnatelné s předními umělci literátských bratrstev (Jiří Rychnovský, Andreas Ch. Jevíčský, Pavel S. Jistebnický ad.).

Requiem – Eternal Light, sedmidílná skladba na latinské i anglické texty navazuje na Růžičkovy předchozí sakrální skladby originálním spojením jazzové hudby s monumentalitou sborového zvuku v nádherně propracované a posluchačsky působivé kompozici. Jazzový skladatel a klavírista Karel Růžička si velmi dobře rozumí s lidským hlasem, jeho možnosti v sólovém partu předvede sopranistka Lucie Silkenová. Sám skladatel usedne v kostele sv. Vojtěcha za klavír.

Více informací naleznete na www.zapoklady.cz.  

Foto: Petr Vreštiak.

Sdílejte na