Dešťová záhada klášterní studny

Lenka Černota / Svorka

Nová výstava v Dětské galerii Lapidárium Vernisáž: 27. 1. 2022, 16:00

více info >

Kniha v době středověku

nové vzdělávací programy pro školy

více info >

8. Broumovské diskuse na YouTube

Podívejte se na záznam hlavních panelů se zajímavými hosty

více info >

Za poklady Broumovska na YouTube

Poslechněte si záznam koncertu festivalových rezidentů

více info >

27. 5. 2015 - Studna broumovského kláštera nasadila brouka do hlavy vědeckým kapacitám. Na její hladinu totiž dopadají vodní kapky, i přesto že je suché a slunečné počasí. Během návštěvy broumovské barokní památky tuto záhadu objevil Robert F. Holub, profesor fyziky z americké Clarksonovy univerzity. Záhada mu nedala spát, jelikož pozorovaný jev se opakoval i při dalších návštěvách. A tak se spolu s kolegou Janem Hovorkou z Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity rozhodli jev vědecky prozkoumat.

Při prvním měření museli vědci nejdříve vyloučit, zda voda do studny nekape z okolních předmětů nebo z nějakého přítoku vody, a tak odstranili veškerou vegetaci, důkladně prohlédli stěnu studny a provedli měření teploty. Z prvního měření sice zjistili, jak se s hloubkou studny mění teplota a vlhkost vzduchu, ale zároveň se přesvědčili o tom, že bude třeba provést podstatně detailnější měření. To proběhlo přesně po roce. Změřila se velikost, počet a rychlost, kterou kapky padaly na hladinu.

„Podařilo se charakterizovat jev a vyloučit jisté typy příčin. Dosavadní výzkumy však spíše více otázek vzbudily, než zodpověděly. Nevíme zatím ani to, zda tento jev probíhá pouze ve studni v broumovském klášteře, nebo zda "prší" i v jiných, dostatečně velkých studnách, kterých je na českých hradech a zámcích dostatek. K tomu bychom potřebovali získat grantovou podporu, na výzkum jedné studny by nám ale nikdo žádné peníze nedal. Výzkum jsme tedy zatím financovali ze svého a nyní čekáme na ohlas článku o zkoumaném jevu ve vědeckém časopise Journal of Aerosol Science," shrnuje vědec Jan Hovorka.

Více informací v článku Jana Hovorky a Michala Andrleho, publikovaného na webu Přírodovědecké fakulty Karlovy univerzity v Praze. 

O vědecké záhadě informoval také Český rozhlas Dvojka v této reportáži z 16. května 2015: 

 

 

 

Foto: J.Bendl Vlnění ve studně způsobené dopadem kapek. Foto: R.F.Holub
Sdílejte na