Farář Jaroslav Konečný překvapil originální hudební show

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku začíná!
27. 6. – 27. 9. 2020

více info >

Vzdělávací programy pro školy

rozmanitá nabídka pro ZŠ i SŠ...

více info >

S netradičním hudebním pořadem The One Man Music Show vystoupil ve středu 11. února v broumovském klášteře vlašimský farář Jaroslav Konečný. V koncertním sále Kreslírna představil dvě desítky rozličných historických hudebních nástrojů - některé z nich návštěvníci viděli a slyšeli poprvé v životě.

Šofar, kladívková citera, spinnetino, kamzičí roh, portativ, flétna jednoručka, přenosné varhany, harmonium, zvonkohra nebo arménský lidový nástroj duduk překvapily včera návštěvníky koncertu faráře Jaroslava Konečného. Ten si z Vlašimi do Broumova přivezl dvě desítky nástrojů a během hodinové The One Man Music Show předvedl nejen zpěvem, ale i hrou, co všechno takové historické „hračky“ umí.

„Většina z nástrojů, které během večera zazněly, jsou repliky. Pocházejí z naší, české produkce. Jsou tady rodiny, které vyrábějí hudební nástroje už celé generace, například Pavel Číp a synové ze Zubří nebo pan Vít Kašpařík z Moravy, který vyrábí velice krásné nástroje z bezu,“ vysvětlil farář Jaroslav Konečný. Do své hudební sbírky za dlouhá léta nashromáždil už kolem osmdesáti nástrojů. Některé z nich dokonce i sám vymyslel. „Například flétnu, které pracovně říkám flétna krabí, neboť při hraní člověk vypadá jako krab. Nebo pozitiv, který během koncertu zazněl několikrát. Ten je dílem také českých řemeslníků a varhanářů. Jde o originál, který jsem vymyslel a navrhl a po konzultaci s výrobci mu dal konečnou podobu,“ dodává Konečný.  

Koncert se uskutečnil v rámci hudební kavárny ArtCafé, podpořené letos grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci projektu Klášter Broumov – živé evropské centrum kultury a vzdělávání. Program kavárny bude pokračovat 25. února koncertem Petra Vlková Trio - Beatles in Jazz.  

Sdílejte na