Festival Za poklady Broumovska zahájil koncertem Dagmar Peckové a Štefana Margity

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku začíná!
27. 6. – 27. 9. 2020

více info >

Vzdělávací programy pro školy

rozmanitá nabídka pro ZŠ i SŠ...

více info >

28. června 2015 – Koncertem mezzosopranistky Dagmar Peckové a tenoristy Štefana Margity začal v sobotu 27. června desátý ročník festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska. Publikum ve zcela zaplněném kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích odměnilo skvělý výkon dvojice zpěváků i klavíristy Miroslava Sekery dlouhotrvajícím potleskem. Úvodní koncert desátého ročníku přinesl i nový festivalový rekord ve výši dobrovolného vstupného. Další hudební zážitek nabídne festival už příští týden. V sobotu 4. července rozezní kostel sv. Anny ve Vižňově Kubelíkovo trio. Koncert začíná v 18 hodin.

www.zapoklady.cz

Ohlédnutí za prvním koncertem

Ani silná bouřka, která doprovázela zahájení desátého ročníku festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska, neodradila stovky lidí od návštěvy koncertu mezzosopranistky Dagmar Peckové a tenoristy Štefana Margity v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích. Místa k sezení i stání zcela zaplnilo 846 lidí, kteří ve skvělém podání Dagmar Peckové na úvod koncertu vyslechli Mahlerovy Písně potulného tovaryše. Štefan Margita překvapil publikum změnou programu. „Rozhodl jsem se upravit program a zazpívat píseň, která do tohoto prostoru patří,“ řekl publiku v unikátním prostředí kostela sv. Anny z dílny Kiliána Ignáce Dientzenhofera . Více než osm stovek párů rukou ho za Ave Maria odměnilo dlouhotrvajícím potleskem. Publikum se ale v přídavku dočkalo i původně plánované árie Pláč Federica z opery F. Cilea Arlesiana.

Úvodní koncert desátého ročníku Za poklady Broumovska přinesl  festivalový rekord v částce, kterou návštěvníci přispěli formou dobrovolného vstupného na péči o kostely broumovské skupiny. „Jsem rád, že má festival tolik příznivců, kteří neváhají přispět na zdejší kostely,“ říká Jan Školník, ředitel Agentury pro rozvoj Broumovska, která je organizátorem festivalu. „Při prvním letošním festivalovém koncertu přispělo publikum na dobrovolném vstupném částkou přesahující 64 tisíc korun, to je o 7 tisíc korun víc, než dosavadní rekord z loňského koncertu Pavla Šporcla,“ dodává Školník. 

 

Pozvánka na druhý koncert

Kubelíkovo trio - sobota 4. července, 18 hodin, kostel sv. Anny, Vižňov

 

V obcích na Broumovsku stojí skvosty sakrální architektury - kostely z dílny Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Na jejich často velmi špatný stav se snaží upozornit hudební festival Za poklady Broumovska. Druhý hudební podvečer desátého festivalového ročníku zavede návštěvníky do kostela sv.  Anny ve Vižňově, který  bude hostit koncert Kubelíkova tria.

Soubor byl založen v roce 1992 na počest houslisty Jana Kubelíka a dirigenta a skladatele Rafaela Kubelíka. Klavírní trio (Shizuka Ishikawa – housle, Kvita Bilinská – klavír, Karel Fiala – violoncello) absolvovalo  přes tisíc koncertů ve většině evropských zemí, v Asii (zejména v Japonsku) či v Jižní Americe, vystoupilo  v prestižních koncertních sálech a účinkovalo na hudebních festivalech v Montpellier, Tokiu, Dubrovníku, Bejrútu a řadě dalších.  

Publikum festivalu Za poklady Broumovska se může těšit na jejich provedení děl L. van Beethovena, V. Nováka a F. Mendelssohna – Bartoldyho.

Podrobné informace o Kubelíkově triu naleznete na www.zapoklady.cz.

 

Program koncertu

L. van Beethoven
Trio D dur op. 1, č. 3 c moll 

Allegro con brio
Andante cantabile con variazioni
Menuetto. Quasi allegro
Finale. Prestissimo                        

V. Novák
Trio d moll  op. 27  „Quasi una ballata“

F. Mendelssohn – Bartholdy
Trio d moll op. 49  č.1

Molto allegro ed agitato
Andante con moto tranquillo
Scherzo – Leggiero e vivace
Finale – Allegro assai appassionato

Sdílejte na