Interaktivní výstava Play Broumovsko přilákala do Veby 40 tisíc návštěvníků

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku začíná!
27. 6. – 27. 9. 2020

více info >

Vzdělávací programy pro školy

rozmanitá nabídka pro ZŠ i SŠ...

více info >

V sobotu 28. února skončila největší regionální výstava všech dob, interaktivní expozice Play Broumovsko. Během necelých dvanácti měsíců svého působení přilákal originální projekt umístěný v prostorách textilky VEBA kolem čtyřiceti tisíc návštěvníků z celé České republiky i ze zahraničí.

Výstava Play Broumovsko se usídlila v březnu loňského roku v areálu textilní továrny Veba Broumov. Téměř rok tak mohly tisíce návštěvníků ve světlém a tmavém sálu bývalé přádelny zkoumat a poznávat více než padesát originálních exponátů českých i zahraničních umělců: Prodvafone, Sněhovou královnu, Vířivku, Žaluzii, Chřestící tubus nebo Fontánu Libosti. „Největší úspěch u dětských výprav pravidelně sklízela Harfie, Balafon nebo kuličkový kinetický objekt s názvem Kuleta. U něho se děti vyřádily asi nejvíce a pozadu nezůstali ani rodiče,“ zhodnotila vystavené exponáty koordinátorka výstavy Markéta Hanušová.

Broumovská výstava navázala na dlouhodobý projekt Orbis Pictus Play autorů Jiřího a Radany Waldových, připravený podle umělecké koncepce Petra Nikla. Od roku 2000 navštívilo soubor výstav v Čechách i v zahraničí kolem tří milionů návštěvníků. K broumovské zastávce díky Jiřímu Waldovi přispěl i Karel Janeček a jeho nadace, kteří umožnili školním zájezdům z Královéhradeckého kraje vstup zdarma. Nešlo by to ani bez bezprecedentní podpory Josefa Nováka a celé textilky VEBA a podpory firmy HOBRA – Školník, další z místních továren.

V Broumově výstavu navštívilo přes čtyřicet tisíc návštěvníků. Po celou dobu konání výstavy probíhaly doprovodné programy – karneval, noční prohlídky, koncerty, workshopy pro veřejnost i pro školní výpravy. Oblíbené byly například filmové dílny Filmfárum režisérky Lenky Wimmerové, kterých se zúčastnilo několik stovek dětí,“ doplňuje Markéta Hanušová. Paralelně k výstavě běžela soutěž 99 + 1 Broumovsko oSOBnĚ, v rámci které se rozdalo více než 20 000 herních karet, jejichž cílem bylo sbírání soutěžních etiket u regionálních partnerů v obchodech, restauracích, sportovních zařízeních nebo na turistických atrakcích. „Cílem soutěže bylo představit místním i návštěvníkům Broumovska šíři nabídky regionálních výrobků a služeb. O dalším osudu výstavy se zatím jedná. Uvažuje se také o přesunu části expozice do Polska, je to v rukou pana Jiřího Walda, kterému za projekt v Broumově moc děkujeme. Chtěl bych ale současně poděkovat všem partnerům, spolupracovníkům i dobrovolníkům, díky kterým se výstava mohla uskutečnit,“ říká Jan Školník z pořádající Agentury pro rozvoj Broumovska.

Vyhlášení hlavní ceny soutěže se předběžně plánuje na 22. 4. 2015 před koncertem Hradišťanu v Broumově. Tento den se slavnostně otevřou revitalizované části broumovského kláštera a naplno rozjede další z projektů Agentury pro rozvoj Broumovska - Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov. Výstavu Play Broumovsko organizovala Agentura pro rozvoj Broumovska ve spolupráci s občanským sdružením Audabiac a se soutěží pomáhala společnost Pro Regiony.

 

Sdílejte na