Kubelíkovo trio zahrálo ve vižňovském kostele sv. Anny

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku začíná!
27. 6. – 27. 9. 2020

více info >

Vzdělávací programy pro školy

rozmanitá nabídka pro ZŠ i SŠ...

více info >

V sobotu 4. července kolem osmé hodiny večerní skončil koncert Kubelíkova tria v kostele sv. Anny ve Vižňově. Ani velké horko neodradilo více než 230 lidí, aby se vydali za hudbou L. van Beethovena, V. Nováka a F. Mendelssohna – Bartoldyho v podání klavírního tria ve složení Shizuka Ishikawa – housle, Kvita Bilinská – klavír a Karel Fiala – violoncello. Chladivé prostředí kostela sv. Anny ve žhavém odpoledni vytvořilo skvělou atmosféru pro téměř dvouhodinový koncert, který Kubelíkovo trio zakončilo po dlouhotrvajícím potlesku přídavkem, skladbou Elegie Josefa Suka.  Na dobrovolném vstupném do pomyslné festivalové kasičky s příspěvky na péči o kostely broumovské skupiny přibylo 13.358 korun.

 

Pozvánka na třetí koncert festivalu Za poklady Broumovska

Petr Nouzovský, violoncello
Ladislav Horák, akordeon / bandoneon

Sobota 11. července, kostel sv. Markéty, Šonov

Třetí hudební podvečer desátého ročníku festivalu Za poklady Broumovska zavede posluchače do kostela sv. Markéty v Šonově na koncert violoncellisty Petra Nouzovského a akordeonisty Ladislava Horáka. Oba hudebníci jsou propagátory a interprety soudobých českých i zahraničních autorů. V sobotu 11. července publiku představí rozmanitou kombinaci hudby klasiků, jako jsou J. S. Bach, Domenico Scarlatti nebo Antonín Dvořák, a současných skladatelů. 

Návštěvníci koncertu se mohou těšit například na skladby francouzského akordeonisty Richarda Gilliana nebo asi nejslavnějšího hráče na bandoneon  Astora Piazzolla. Bandoneon je druh knoflíkové tahací harmoniky, který vznikl v Německu v polovině 19. století pro účely náboženské hudby pravděpodobně jako levnější náhrada varhan. Později se rozšířil především do Argentiny, kde se dnes používá hlavně v tangu. Soudobou českou hudbu bude reprezentovat skladba Nokturno pro violoncello a akordeon Luboše Sluky nebo Adagio pro violoncello a akordeon Václava Trojana.

Akordeonista Ladislav Horák je absolventem Pražské konzervatoře a Západočeské university v Plzni u prof. Jaroslava Vlacha. Koncertuje jako sólista, komorní hráč a za doprovodu orchestrů (Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Moravská filharmonie Olomouc, Severočeská filharmonie Teplice, Pražská komorní filharmonie, Sukův komorní orchestr, Westmont Philharmonia Accordion Orchestra, Fisorchestra Marchigiana). Pravidelně vystupuje na prestižních festivalech v Severní Americe, Asii i po celé Evropě. Reprezentuje českou akordeonovou školu v mezinárodních organizacích či jako předseda porot mezinárodních soutěží. Jako jediný akordeonista ze střední Evropy je zván do porot prestižních německých soutěží Deutscher-Akkordeon-Musikpreis (DAM) a Deutsche-Orchesterwettbewerb (DOW).

Violoncellista Petr Nouzovský je držitel ocenění "New Master on Tour 2007" a laureát Val Tidone Competition 2011 či Johannes Brahms Competition 2013. Vystoupil na mnoha domácích i zhraničních festivalech, pravidelně vystupuje v českými orchestry pod vedením renomovaných dirigentů. Každoročně se představuje na 150 koncertech v České republice, Evropě, Americe a Rusku. Je zakládajícím členem Prague Piano trio (Garnetz-Nováček-Nouzovský). Hraje na violoncella "Johann Bina 1886" a "Stefano Renzi 1997". Petr Nouzovský je od sezóny 2014/2015 rezidenčním sólistou Plzeňské filharmonie.

Více informací o Petru Nouzovském a Ladislavu Horákovi naleznete na www. zapoklady.cz.

Program koncertu

J. S. Bach - Suita pro violoncello sólo
D. Scarlatti - Sonata d-moll pro akordeon
J. Bragato - Milontan pro violoncello a akordeon
A. Piazzolla - Oblivion pro violoncello a akordeon
R. Galliano - Hommage á AP pro violoncello a ak.
P. Casals - El cant pro violoncello a akordeon
L. Sluka - Nokturno pro violoncello a akordeon
A. Dvořák - Cypřiše pro violoncello a akordeon (výběr)
V. Trojan - Adagio pro violoncello a akordeon
A. Piazzolla - Ave Maria pro violoncello a akordeon
A. Piazzolla - Finale pro violoncello a akordeon
 

 

 

Sdílejte na