Nová divadelní hra zmapuje historii Broumovska

HRA-NIC-E aneb Café Dientzenhofer

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku začíná!
27. 6. – 27. 9. 2020

více info >

Vzdělávací programy pro školy

rozmanitá nabídka pro ZŠ i SŠ...

více info >

Broumov a jeho okolí se už brzy stanou dějištěm nového divadelního představení s názvem HRA-NIC-E aneb Café Dientzenhofer. Hru od loňského roku připravují Radovan Lipus a Renata Putzlacher, realizátoři úspěšných představení Těšínské niebo (Těšínské divadlo, 2004) a Denní dům, noční dům (Slovácké divadlo, 2011), vyprávějících o městech, místech a lidech na česko-polském pomezí. Společně s Šimonem Cabanem, předním českým scénografem, choreografem a režisérem, se autoři tentokrát zaměří na Broumovsko.

Hranice na mapách i v lidských srdcích

HRA-NIC-E: baroko, duchovno, architektura, hudba, a také pravdivé i mytické postavy svázané s tímto neobyčejným regionem. Divadelní projekt bude vyprávět o nutnosti vlastního zakotvení a získání kořenů, o hranicích na mapách i v lidských srdcích, a bude také pokusem pohlédnout na události minulé s nostalgií i humorem.

Prokop Siostrzonek: „Člověku jde o nalezení kořenů (minulost), aby se o ně mohl opřít a díky nim hledal naději (budoucnost) a tímto způsobem nalézal plnohodnotný život (současnost).“

Hranice něčeho jsou staré jako lidstvo samo. Existují hranice pozemků, okresů, krajů, zemí stejně jako lidstvem vytvořené hraniční kameny, závory, zátarasy, ostnaté dráty. Hranice nás také definují, stanovují meze naší odpovědnosti a naší svobody. V tomto představení se objevuje Hranice – antropomorfní bytost žijící už od pradávna v hlubokých lesích. Ze začátku je to obyčejná Zelená hranice, je mladá, nezkušená, hraje si se zvířaty, poznává lidi a jejich zvyky. Má sestry po celé Evropě i za oceánem, ve 20. století budou jedné z nich říkat Železná opona.

Magický příběh

Broumovský výběžek je kouzelný a toto pohraničí výrazně poznamenaly dějiny. Proto se zde odehrá­vá magický příběh Hranice a Turistů – těch, kteří přicházeli (mniši, osadníci) a odcházeli (odsunutí Češi, Židé a Němci) s ranci a kufry. Těch, kteří dnes s batohy na zádech objevují tento kout a jeho krásu (Poláci). Hranice je němým svědkem dějinných událostí, jež nedokáže ovlivnit, lidé si s ní pohrávají, přesouvají ji z místa na místo, jejich hry a kousky se časem pro ni stávají nepochopitelné. V představení se objevují i historické postavy z různých epoch.

Představení odehraje v závěru letošního roku mix profesionálních herců a ochotníků z Broumovska. 

Sdílejte na