Opravenému klášteru požehnal kardinál Dominik Duka

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku začíná!
27. 6. – 27. 9. 2020

více info >

Vzdělávací programy pro školy

rozmanitá nabídka pro ZŠ i SŠ...

více info >

23. dubna 2015 - „Nevím, zda vím, co je zázrak. Ale to, že tady stojíme, zázrak je.“ Slova Václava Havla, kterými před 25 lety vítal v Praze papeže Jana Pavla II., použil břevnovsko-broumovský převor Prokop Siostrzonek při včerejším otevření revitalizovaného kláštera v Broumově.

Slavnostní události se včera odpoledne v areálu broumovského benediktinského kláštera zúčastnilo na čtyři sta pozvaných hostů. Opravenému klášteru požehnal kardinál Dominik Duka. Prohlédnout si nové prostory přijeli mimo jiné také benediktini slovanské kongregace, místopředseda vlády Pavel Bělobrádek či hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

„Pro mne a pro Broumovsko je to dnes velmi důležitý a významný den. Dnes se završují a naplňují plány a snahy mnoha lidí, kteří už v letech 2004 začali přemýšlet o tom, co s broumovským klášterem. Dnes se tyto vize naplnily. Je sice opravená asi jedna pětina objektu, ale je to počátek toho, že klášter bude do budoucna dále žít,“ řekl během slavnostního otevření hejtman.

Revitalizace podpořená evropskou dotací za téměř čtvrt miliardy korun probíhala v klášteře od listopadu 2013. Opravy jsou u konce a v nových prostorách začíná fungovat Vzdělávací a kulturní centrum Klášter Broumov, které bude provozovat Agentura pro rozvoj Broumovska. „Té činnosti je opravdu mnoho. Už zítra tady bude probíhat menší konference o historických knihovnách, o víkendu máme Den otevřených dveří, kdy chceme nové prostory představit veřejnosti, hned v úterý má první větší zatěžkávací zkoušku - módní přehlídku - náš nový multifunkční sál Dřevník v klášterní zahradě. Všichni, jak z Agentury, tak z Opatství, jsme usilovně pracovali na tom, aby ten objekt mohl začít žít hned od začátku,“ sdělil Jan Školník z Agentury pro rozvoj Broumovska.

Vedle prohlídky revitalizovaných prostor čekaly včera na hosty také první letošní vernisáž v Galerii Dům, mše celebrovaná kardinálem Dominikem Dukou v klášterním kostele sv. Vojtěcha, žehnání revitalizovaných prostor a koncert Hradišťanu, kterým provázel převor Prokop Siostrzonek. Na slavnostní otevření o víkendu 25. a 26. dubna navážou Dny otevřených dveří s bohatým doprovodným programem pro širokou veřejnost. 

Foto: Jan Záliš

Sdílejte na