Prvních pět koncertů festivalu Za poklady Broumovska navštívilo už více než dva tisíce lidí

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku začíná!
27. 6. – 27. 9. 2020

více info >

Vzdělávací programy pro školy

rozmanitá nabídka pro ZŠ i SŠ...

více info >

25. července 2015 – Festival Za poklady Broumovska vstupuje v sobotu 1. srpna do své druhé poloviny koncertem Dvořákova tria v kostele sv. Máří Magdalény v Božanově. Koncert začíná v 18 hodin. Vstupné je dobrovolné. Desátý ročník festivalu již do kostelů na Broumovsku přilákal 2 094 lidí, kteří zatím na dobrovolném vstupném přispěli na péči o tyto unikátní sakrální památky částkou 137 693 korun. To je po pěti koncertech téměř stejná částka, jako byl celkový výtěžek z dobrovolného vstupného za deset festivalových koncertů šestého ročníku v roce 2011. 

www.zapoklady.cz

Ohlédnutí za pátým koncertem festivalu Za poklady Broumovska

Dnešní koncert festivalu Za poklady Broumovska patřil Stamicovu kvartetu a jeho hostu – norskému Engegård Quartet. Koncert přilákal téměř čtyři stovky lidí, kteří po půldruhé hodině vycházeli z kostela sv. Jakuba Většího v Ruprechticích okouzleni výkonem dvou renomovaných evropských souborů. „Byl to úžasný zážitek,“ svěřila se paní Miroslava, která na Broumovsko přicestovala z Brna. „Na zdejším festivalu jsme poprvé, ale úplně nás uchvátila jeho atmosféra,“ dodala. Tu ocenili také členové norského Engegård Quartet: „Hrát v tak krásném kostele osvíceném podvečerním sluncem bylo kouzelné. Navíc je zde skvělá akustika. Chceme poděkovat našim kolegům ze Stamicova kvarteta, organizátorům festivalu a publiku za nezapomenutelný koncertní zážitek.“ První houslista a vedoucí souboru Arvid Engegård je hudebním ředitelem komorního festivalu na Lofotských ostrovech, který je charakteristický svou intimitou a přírodními kulisami, podobně jako ten broumovský. Jak by je on sám porovnal? „Koncerty na Lofotech se konají v menších dřevěných kostelích. Jejich akustika se tak s tou, kterou nabízejí místní kamenné kostely, nedá vůbec srovnávat,“ ocenil Arvid Engegård zvuk a atmosféru unikátních barokních staveb z dílny Dientzenhoferů. 

Právě na jejich péči je věnován výtěžek z dobrovolného vstupného na koncerty festivalu Za poklady Broumovska, publikum pátého koncertu přispělo částkou 21 883 korun.

Festivalové partnerství Stamicovců  a Engegård Quartet je možné i díky grantové podpoře z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.


Pozvánka na šestý koncert festivalu Za poklady Broumovska

Sobota 1. srpna, kostel sv. Máří Magdalény, Božanov

Dvořákovo trio

Jan Fišer, housle
Tomáš Jamník, violoncello
Ivo Kahánek, klavír

Dvořákovo trio spojuje tři mladé hudebníky, klavíristu Ivo Kahánka, houslistu Jana Fišera a violoncellistu Tomáše Jamníka, kteří patří k interpretační špičce ve svých oborech. Pod původním názvem Trio Concertino začal soubor působit v současném složení již v roce 2004 na HAMU v Praze, v témže roce přišel první úspěch souboru v podobě vítězství na 9. ročníku Interpretační soutěže Nadace Bohuslava Martinů. V roce 2007 soubor obdržel Cenu Českého spolku pro komorní hudbu, jejíž součástí bylo debutové vystoupení ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Dvořákovo trio vystupuje pravidelně na zahraničních pódiích. V uplynulé sezóně absolvoval soubor turné po Německu a Lucembursku, vystoupení v rámci řady odpoledních koncertů v Berlínské filharmonii, kritikou oceněné provedení Beethovenova Trojkoncertu za doprovodu orchestru PKF – Prague Philharmonia v pražském Rudolfinu či koncert na festivalu Concentus Moraviae. V nadcházející sezóně čeká Dvořákovo trio recitál v cyklu Spolku pro komorní hudbu při České filharmonii ve Dvořákově síni Rudolfina, účinkování s Komorní filharmonií Pardubice či vystoupení na prestižním festivalu Dresdner Musikfestspiele.

Program koncertu

J. Sibelius: Klavírní trio a moll

1. Allegro con brio
2. Andante
3. Menuetto


E. Grieg: Andante con moto c moll

B. Smetana: Klavírní trio g moll, op.15

1. Moderato assai
2. Allegro ma non agitato
3. Finale. Presto

 

 

Sdílejte na