„Prvních pět minut je při online prohlídkách slušný adrenalin,“ říká průvodce Jakub Gruss

Prague Cello Quartet

Benefiční koncert / 28. 9. 2021 od 18:00

více info >

Hřbitovní kostelík Panny Marie

otevřeno denně | 9:00 – 17:00

více info >

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku

více info >

9. 4. 2021 - Broumovský klášter od února pravidelně pořádá živé komentované online prohlídky historických interiérů. Jejich průvodcem a tváří, která neohroženě vstupuje do nevyzpytatelného živého natáčení, je Jakub Gruss z Šonova na Broumovsku, jemuž jsme položili pár otázek:

Kubo, jak dlouho už děláš průvodce v broumovském klášteře a jak vzpomínáš na svoje začátky?

Na své začátky vzpomínám místy s úsměvem, místy s hrůzou. Jsem od přírody člověk spíše introvertní a kontakt s lidmi byl pro mne vždy náročný. Některé přešlapy si stále vybavuji a upřímně, některé, třeba i krizové situace bych řešil dnes již jinak. Na druhou stranu v rámci takového povolání jsou negativní zkušenosti velmi žádané a pomáhají k lepší formaci. A tak, ruku v ruce s nepříjemnými i komickými zážitky se mi podařilo ujmout se jisté role, která se záhy stala součástí mého života. Občas jsem míval dokonce problém z této persony vystoupit i ve svém volném čase. Takže jsem nakonec za ta raná léta velmi rád, protože měla svůj smysl. To však nic nemění na tom, že první půlrok pro mne obrazně byl velmi zátěžový.

Jak bojuješ s nervozitou z živého natáčení online prohlídek?

S nervozitou bojuji úspěšně hlavně díky skvělému kameramanovi Tomáši Valáškovi. On i Jiří Janouch, který má na starost osvětlení, mi skvěle suplují živé posluchače, bez kterých si v klášterních místnostech připadám trochu nesvůj a "nadbytečný". Je to velice zvláštní pocit dělat totéž, co při běžných prohlídkách, ale zároveň něco trochu jiného. Ale právě rozhovor s kolektivem, klidné tempo přípravy (vše připravujeme s předstihem dopředu) a příjemná atmosféra mi vyvažují právě onu absenci návštěvníků. A pokud to můžu na sebe prozradit, při první živé prohlídce mi pomohla i slza Becherovky. 🙂

Kolik lidí se na natáčení podílí?

Krom plánovacího teamu, který má na starost přípravu a organizaci jednotlivých prohlídek, úpravy a konzultace scénáře, propagaci a zázemí, jsme "na place" ve čtyřech. Já, kameraman, osvětlovač a samozřejmě režisér. Pokud dobře počítám, celkově nás pracuje v zákulisí i v přímém přenosu sedm, sem tam i nějaký milý host. Když se na celý projekt dívám s odstupem a rekapituluji přípravu, přijde mi až neuvěřitelné, kolik práce za nimi je – ať už je to práce u počítače, porady, předtáčky, generální zkoušky... 

Zažili jste při natáčení už nějakou horkou, nebo naopak vtipnou chvilku?

Tohle je moc hezká otázka. V praxi je každý živý přenos jednou velkou horkou chvilkou, protože nikdy člověk neví, co se může přihodit 🙂 Troufám si tvrdit, že prvních pět minut před začátkem i po začátku je to slušný adrenalin. Nejraději vzpomínám na podivuhodné trable na začátku našeho prvního živého přenosu, zvlášť když všechny předchozí generálky byly na jedničku. Ale řekl bych, že ty horké chvilky jdou ruku v ruce s těmi veselými momenty, protože se nám prozatím nestalo nic, čemu bychom se nezasmáli. 

Které prostory během prohlídek odhalujete?

Zatím ukazujeme pouze naši krásnou knihovnu, ale prozradím, že náš potenciál rozhodně není vyčerpán – v brzké době plánujeme totiž další díl našeho seriálu, který se pro změnu zaměří na refektář, tedy klášterní jídelnu. Tam se virtuální hosté budou moci těšit nejenom na kopii Turínského plátna, ale třeba i exkurz do benediktinského stolování, historie pivovarnictví či textilu, který se běžně užíval či užívá při římskokatolickém ritu.

Nejbližší online prohlídka klášterní knihovny se uskuteční v neděli 11. dubna 2021 v 17 hodin.
Vstupenky za 80 Kč je možné zakoupit na webu goout.net ZDE – po zakoupení vstupného přijde odkaz ke sledování. 

Sdílejte na