Revitalizace broumovského kláštera

Adventní, Vánoční a Silvestrovské prohlídky


více info >

8. Broumovské diskuse na YouTube

Podívejte se na záznam hlavních panelů se zajímavými hosty

více info >

Za poklady Broumovska na YouTube

Poslechněte si záznam koncertu festivalových rezidentů

více info >

Benediktinský klášter v Broumově prošel za poslední měsíce velkými změnami. Díky projektu Vzdělávací a kulturní centrum Broumov – revitalizace kláštera se v roce 2012 podařilo získat dotaci 248 milionů korun z prostředků Evropské unie a mohla tak odstartovat největší oprava kláštera za posledních více než sto let.

Nové nahrávací studio

Nákladnou revitalizací prošla za jedenáct měsíců přibližně jedna pětina klášterní budovy. Vznikly zde nové učebny pro vzdělávací programy, nové nahrávací studio i koncertní sál.  Restaurátoři opravili před nedávnem objevené vzácné nástěnné malby. Severozápadní zeď byla odizolována proti vlhkosti. V klášterní knihovně byla zrestaurována stropní freska i knižní regály. Dřevěné konstrukce prošly sanací proti dřevomorce. Ve všech obnovených částech kláštera byla rozvedena nová elektřina, voda, odpady a bylo vybudováno i nové vytápění objektů.

Úpravy klášterní zahrady 

Revitalizace se dotkla i celé klášterní zahrady včetně všech staveb, které se v ní nacházejí. Opraveny byly poničené obvodové zdi. Novotou svítí dům kuchaře i dům zahradníka, kuželník, kašna, vodárenská věž, památník opata Jakuba Chmela i most spojující klášter se zahradou. Úpravami prošla i Galerie Dům v centrální části zahrady. Bývalý dřevník bude po své přeměně využit pro koncertní a divadelní představení nebo pro pořádání konferencí a seminářů.

Benediktinské opatství sv. Václava získalo dotaci i díky partnerství s Agenturou pro rozvoj Broumovska, která bude zajišťovat po dobu udržitelnosti projektu kulturní a vzdělávací programy. K jejich zázemí budou sloužit právě obnovené části kláštera a klášterní zahrady.

K realizaci projektu přispělo mnoho lidí a subjektů, bez jejichž pomoci bychom projekt nemohli dokončit. Mezi jinými Královéhradecký kraj, města a obce regionu, místní i vzdálenější firmy. Všem patří náš velký dík. 

Více k revitalizaci zde.

Sdílejte na