Rozhovor s Věrou Veselou, organizátorkou Sympozia ilustrace

Prague Cello Quartet

Benefiční koncert / 28. 9. 2021 od 18:00

více info >

Hřbitovní kostelík Panny Marie

otevřeno denně | 9:00 – 17:00

více info >

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku

více info >

8. 3. 2021 - Letos připravujete již 3. ročník Sympozia ilustrace. Jste optimisté a věříte, že se program bude moci uskutečnit?

Věříme, že sympozium alespoň v nějaké formě proběhne. Druhý ročník, který se uskutečnil na podzim loňského roku, se konal také ve velmi pozměněném režimu. Ilustrátoři do Broumova přijeli, řádně otestovaní a zdraví, a poté strávili čtrnáct dní prací v ateliéru v Galerii Dům v podstatě v karanténě. Jen v takové umělečtější a společné. Bohužel se nemohl uskutečnit program pro veřejnost a pro školy naživo, proběhl pouze online formou. Během prvního ročníku jsme zaznamenali velký zájem a mrzí nás, že se tato tradice přerušila. Ale nemá smysl plakat na rozlitým mlékem, až se situace zlepší, rádi zase navážeme tam, kde jsme skončili.

Pokud se situace nezlepší, plánujete i nějaké náhradní online aktivity?

Ano. Trochu se už teď obáváme, že doprovodný program opět nebude moct proběhnout klasickou formou setkání. Online program budeme muset trochu poupravit a vymyslet jinak, ale rozhodně zase nabídneme workshopy, rozhovory a promítání. Prosíme všechny příznivce, aby sledovali změny na www.sympoziumilustrace.cz.

Na které ilustrátory se letos můžeme těšit?

Jako každý rok i letos do Broumova přijede dobrá parta! Štěpánka Jislová, činorodá žena, která se zabývá komiksem a vším kolem něj, Jakub Bachorík, zástupce mladé generace ilustrace z UMPRUM v Praze, Veronika Vlková, královna akvarelu, Marek Kulhavý, známý pod pseudonymem Mára Čmára, zástupce digitální ilustrace, Barbora Idesová, oceňovaná tvůrkyně, která byla loni vyhodnocena jako třetí nejlepší ilustrátorka v ČR (Czech Grand Design) a jako zahraniční host Marika Haustein.

Na základě čeho vybíráte ilustrátory, kteří se sympozia účastní?

Ve výběru ilustrátorů sledujeme několik kritérií. Jednak je to profesionalita – snažíme se vybrat špičkové ilustrátory, kteří se ilustraci věnují na plno a profesionálně. Dále nám jde o jejich profesní zkušenosti, protože cílem celé akce je samozřejmě jednak přinést zajímavé aktivity na Broumovsko, ale významem pro samotné ilustrátory je také seznámit se a vyměnit si profesní know-how. Ilustrátor je totiž osamělý tvůrce, který většinu svého pracovního dne stráví tichou činností v ateliéru. Toto setkávání je proto pro všechny velmi obohacující. Dalším kritériem je také stylová různorodost. Snažíme se, aby se ve skupině setkali lidé s různými vizuálními jazyky a také s různými technikami tvorby.

Připravujete pro 3. ročník nějaké novinky pro veřejnost?

Novinkou je zařazení právě zahraničního hosta. Loni měla přijet Polka Aleksandra Cieslak, ale bohužel koronavir ji nepustil přes hranice. Účastnila se tedy sympozia alespoň na dálku. Doufáme, že letos se již zahraniční návštěva v podobě Mariky Haustein z Německa podaří.

Jak si sympozium v Broumově užíváte vy sama?

Letos poprvé budu v Broumově opravdu celých 14 dní a jsem moc zvědavá, jak je prožiju! V minulých ročnících jsme měly s kolegyní Ilonou Polanskou rozdělené povinnosti tak, že ona byla na místě a já se věnovala spíše organizačním přípravám. Letos budu na sympoziu celou dobu a těším se na meditativní prostředí broumovského kláštera. I když mám pobyt vyplněný spíše prací, i tak pokaždé žasnu nad tímto místem, které v historii zažilo leccos a pokaždé nám to velmi potichu během pobytu vypráví.

Sdílejte na