Tajemství letecké meteorologie poodhalil Jacek Kerum

Dobročinný večer pro Broumovsko

3. 6. 2022 | Společenský večer s aukcí, rautem a ochutnávkou vín

více info >

Vinum et Cetera

4. 6. 2022 | Veřejná ochutnávka vín z kolekce Salonu vín ČR

více info >

Olga Paštéková: Mezisvěty

Výstava v Dětské galerii Lapidárium

více info >

Kniha v době středověku

nové vzdělávací programy pro školy

více info >

Za poklady Broumovska

Festival klasické hudby, koncerty po celé léto

více info >

Besedou o letecké meteorologii si ve čtvrtek 20. listopadu zpestřili svou výuku studenti broumovského gymnázia. V odpoledních hodinách mezi ně zavítal odborný pracovník Ústavu fyziky Akademie věd Jacek Kerum se svou přednáškou Aplikace meteorologie na zabezpečení letecké dopravy.Studenti měli možnost během necelých dvou hodin zjistit, co potřebuje pilot vědět před startem a přistáním, jak vznikají turbulence, k jakým nebezpečným přírodním jevům může při letu dojít nebo co všechno může skrývat neoblíbené letištní hlášení Let bude o dvě hodiny opožděn…


„Letecká meteorologie má několik úkolů: nepřetržitě pozorovat počasí z pohledu leteckého provozu, rozšiřovat zprávy o jeho vývoji na letištích, předpovídat počasí pro start a přistání letadel, pro letiště i pro tratě letů a vykonávat výstražnou službu zaměřenou na nebezpečné meteorologické jevy, které mohou omezit nebo i znemožnit bezpečný letecký provoz,“ popsal svou profesi letecký meteorolog, pilot a instruktor kluzáků Jacek Kerum.


Se svými besedami jezdí týden co týden po celé České republice. Do Broumova přijel poprvé, na pozvání Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov. Přednášky ho tady čekaly hned dvě – odpoledne se studenty, večer s fanoušky létání a meteorologie v klášterní Kreslírně v programu Science/Dialog Café. „Jacek Kerum dokázal do problematiky letecké meteorologie přes příklady z letecké praxe, s níž je úzce propojena, vtáhnout nejen večerní publikum, které tvořili zejména členové Aeroklubu Broumov a Náchod, ale i studenty a učitele gymnázia. Po večerní besedě spolu ještě fanoušci plachtění, kterým je i Jacek Kerum od svých patnácti let, zapáleně diskutovali o svých zážitcích z oblohy i mimo ni,“ popsal vědecké setkání pořadatel Jakub Šleis ze Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.

Dokumenty ke stažení

TZ Tajemství letecké meteorologie poodhalil Jacek Kerum 21.11.2014 (PDF 435 kB)

Sdílejte na