Terminátor a myši v mixéru aneb Věda nemusí být nuda…

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku začíná!
27. 6. – 27. 9. 2020

více info >

Vzdělávací programy pro školy

rozmanitá nabídka pro ZŠ i SŠ...

více info >

Překvapivě vtipný večer čekal ve čtvrtek 22. ledna na návštěvníky broumovského ScienceCafé, kam poprvé zavítal Petr Jan Juračka. Do klášterní Kreslírny sebou přivezl zábavnou přednášku Detektivem v říši bezobratlých.

Petr Jan Juračka, mladý vědec z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK a zároveň talentovaný fotograf, představil v Kreslírně svět bezobratlých. Pomocí poutavých příběhů, osobních historek a především série kouzelných mikrofotografií zavedl návštěvníky mezi motýly, krevety, šneky nebo houby. Vysvětlil proces vzniku mikrofotografie, proč se při pádu šnečí ulita nerozbije, jak se do hrobu Arnošta z Pardubic dostaly řasy z prvohor a na přetřes přišel i Terminátor nebo myši v mixéru. Celé povídání bude možné zhlédnout už brzy na webu www.slideslive.com/sciencecafe.

„Na Broumovsku nejsem poprvé, celkem často jezdíme do skal. Znám i klášter samotný, byli jsme tady na výletě. Je to moc krásný kraj, proto je mi dneska hodně líto, že nemám víc času a hned ráno musím zas odjet do Prahy,“ sdělil Petr Juračka, který se svými besedami navštěvuje i jiná ScienceCafé po celé České republice. „Vystupoval jsem v Praze, Kladně a dalších městech, teď mě čeká Plzeň. Snažím se, aby to povídání bylo pokaždé jiné a odpovídalo i věkovému spektru návštěvníků.“

Broumovská přednáška trvala více než dvě hodiny. „Poutavé příběhy a Petrova vtipná bezprostřední interakce s posluchači člověka udržovala neustále ve střehu. Petr je nadšený popularizátor vědy i profesionální fotografie. Po přednášce se zápalem předával své zkušenosti dál členům broumovského fotoklubu a zájemcům o fotografii. Představil nám nový projekt časosběrných snímků ze skal, který hodlá rozšířit o Adršpach a Broumovské stěny. Publikum, které čítalo na 30 návštěvníků, odcházelo domů nejen s úsměvem na tváři, ale i s novými poznatky,“ dodal Jakub Šleis ze Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov. 

Sdílejte na