Uznávaný astrofyzik Jiří Grygar v broumovském klášteře

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku začíná!
27. 6. – 27. 9. 2020

více info >

Vzdělávací programy pro školy

rozmanitá nabídka pro ZŠ i SŠ...

více info >

28. července 2015 - Kruhy v obilí, mimozemšťané, život ve vesmíru… Rozličná „vesmírná“ témata se v úterý rozebírala v Kreslírně broumovského kláštera, kam zavítal astronom a astrofyzik Jiří Grygar. Uznávaný vědec je autorem více než dvou set odborných prací a mnoha populárně naučných knih, článků a pořadů, za něž získal mnohá ocenění. Jeho téměř dvouhodinovou přednášku a besedu si přišlo poslechnout kolem 120 posluchačů, kteří zaplnili Kreslírnu do posledního místa.

„Na Broumovsku jsem byl poprvé s přednáškou vloni v září, což považuji za velkou osobní prohru, že jsem tu nebyl dávno, protože mi tento kraj učaroval,“ sdělil během přednášky Jiří Grygar.

„Pana Grygara jsme do ScienceCafé Broumov získali šťastnou náhodou. Výprava Ebicyklu, což je cyklistické putování astronomů a příznivců astronomie od hvězdárny ke hvězdárně na území bývalého Československa, si společně s panem Grygarem zajistila ubytování v mnišských celách broumovského kláštera. Hned, jak jsme se tuto informaci dozvěděli, požádali jsme společně s broumovským Astro klubem pana Grygara o přednášku, na což jsme okamžitě dostali kladnou odpověď a mohli jsme si tak v úterý vyslechnout tuto poutavou přednášku. Ti, kteří přednášku nestihli, ji budou moct brzy zhlédnout na stránkách www.sciencecafe.cz,“ sdělil Jakub Šleis ze Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov.

Přednáška se uskutečnila v rámci broumovského ScienceCafé, které je součástí celorepublikového vědecko-vzdělávacího projektu. Spolu s DialogCafé nabízí tento projekt možnost neformálního setkávání veřejnosti s vědci různých oborů a různého zaměření. Nad šálkem kávy či sklenicí vína si tak mohou zájemci popovídat se zajímavými osobnostmi. První ScienceCafé se v Broumově uskutečnilo v roce 2014. 

Sdílejte na