Varhanní koncert zavede festival poprvé do kostela sv. Vavřince v Teplicích nad Metují

Za poklady Broumovska

Letní hudební festival v kostelích na Broumovsku začíná!
27. 6. – 27. 9. 2020

více info >

Vzdělávací programy pro školy

rozmanitá nabídka pro ZŠ i SŠ...

více info >

15. srpna 2015 – Desátý ročník festivalu Za poklady Broumovska se blíží ke svému konci. Předposlední hudební podvečer zavede v sobotu 22. srpna festivalové publikum vůbec poprvé do zrekonstruovaného kostela sv. Vavřince v Teplicích nad Metují na koncert varhanice Daniely Valtové Kosinové a trumpetisty Lubomíra Kovaříka. Koncert začíná v 18 hodin, vstupné je dobrovolné.

www.zapoklady.cz

Ohlédnutí za hudebními kurzy a osmým koncertem festivalu Za poklady Broumovska

Členky Tria La Musica dorazily do Broumova už ve čtvrtek, kdy začínaly jimi vedené hudební kurzy pro mladé talentované hráče na lesní roh a příčnou flétnu. Dvacítku studentů základních uměleckých škol, konzervatoří a vysokých uměleckých škol z celé republiky čekalo nejen třídenní intenzivní studium, ale také koncerty pro veřejnost. „Hudební kurz se povedl nad očekávání dobře. Počet účastníků nás překvapil i proto, že se několikadenní kurzy konaly jako doprovodný program festivalu poprvé. Každý den probíhaly také koncerty a musím říct, že pokrok účastníků je opravdu vidět. Asi i díky tomu, že se navzájem slyší a mohou se učit jeden od druhého. Už teď ale vidíme, že tři dny jsou málo, takže do budoucna možná budeme uvažovat o vícedenních kurzech,“ chválila své studenty hornistka Zuzana Rzounková po skončení kurzů. Ty se mohly v Broumově konat i díky nedávné revitalizaci broumovského kláštera, ve kterém vzniklo zázemí pro výuku, koncerty i ubytování účastníků. Využít mohli i moderního nahrávacího studia.  „Kurz se mi moc líbil, nádherné prostředí i zázemí. Měli jsme výbornou paní lektorku i korepetitorku a celý přípravný tým. Vždycky je dobré slyšet názor někoho druhého a navíc jsme si i vyzkoušeli hraní před veřejností, což je skvělé pro práci s trémou,“ zhodnotila uplynulé tři studijní dny účastnice kurzu hornistka Františka Procházková. 

Pár hodin po skončení koncertu absolventů kurzu se publiku představilo také Trio La Musica, tedy hornistka Zuzana Rzounková, flétnistka Marta Korduljak a klavíristka Daniela Valtová – Kosinová. Kostel Všech svatých v Heřmánkovicích zaplnily tři stovky lidí. „Atmosféra koncertu byla stejně úžasná a publikum fantastické, jako když jsme tady hrály před dvěma lety. Moc rády se sem zase vrátíme,“ děkovaly členky tria svým posluchačům. Ti ocenili výkon hudebnic dlouhotrvajícím potleskem i dobrovolným vstupným, které dosáhlo 17 378 korun. Výtěžek je určen na péči o kostely broumovské skupiny.

 

Pozvánka na devátý koncert festivalu Za poklady Broumovska

Sobota 22. srpna, kostel sv. Vavřince, Teplice nad Metují – Daniela Valtová Kosinová (varhany), Lubomír Kovařík (trubka)

Varhanici a klavíristce Daniele Valtové Kosinové, která je mimo jiné také členkou Tria La Musica, se přání vrátit se na festival Za poklady Broumovska splní již příští sobotu 22. srpna. Společně s trumpetistou Lubomírem Kovaříkem pozve festivalové publikum vůbec poprvé v desetileté historii této hudební události do kostela sv. Vavřince v Teplicích nad Metují, který prošel rozsáhlou rekonstrukcí. Tu za sebou mají i zdejší unikátní varhany z roku 1832.

Program koncertu:

J. S. Bach: Toccata a fuga d moll
J. B. Loeillet: Sonáta g moll

F. Mendelssohn - Bartholdy: Sonáta A dur (1. věta - Con moto maestoso)
A. Corelli: Sonáta e moll
C. Franck: Preludium, fuga a variace h moll
D. Kosinová : Tři kusy pro trubku a varhany

Daniela Valtová Kosinová  je známá především jako varhanice. O její hře se píše v superlativech, vystupuje u nás i v zahraničí a se svou sestrou zpěvačkou Jarmilou Kosinovou dokonce před osmi lety podnikly turné v jihoafrické Namibii. Je členkou Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, kde precizně ovládá všechny klávesové nástroje a sólově vystupuje ve varhanních kompozicích. Daniela Valtová Kosinová se narodila v roce 1977 v Hradci Králové. Nejprve se učila hrát na klavír, brzy jí ale učaroval královský nástroj – varhany. Zajímala ji i hudební kompozice, a tak začala od dvanácti let docházet k známému chrudimskému regenschorimu, varhaníkovi a skladateli Karlu Židkovi. Ve studiu varhanní hry pak pokračovala na pardubické konzervatoři u profesora Václava Rabase a posléze na AMU u Doc. Jaroslava Tůmy. Stala se laureátkou řady varhanních soutěží.

Lubomír Kovařík se narodil v Přerově. Svá studia započal na Pražské konzervatoři a po jejím absolvování byl od roku 2008 posluchačem Akademie múzických umění v Praze ve třídě prof. Vladimíra Rejlka. Téhož roku také úspěšně složil přijímací zkoušky na Landeskonzervatorium Innsbruck - do trumpetové třídy prof. Ericha Rinnera (Solo-Tropeter Münchner Philharmoniker).
Od roku 2007 je trumpetistou PKF - Prague Philharmonia a od roku 2011 také členem Orchestru Národního divadla v Praze.
Dlouhodobě se zabývá i autentickou interpretací staré hudby a spolupracuje s Dresdner Barockorchester a Barockensembles Lautten Compagney.

Fotografie z osmého koncertu: Barbora Hrdá

Sdílejte na