Zdobné upomínkové sklo a porcelán

MÁME OTEVŘENO

Ve čtvrtek 3. prosince 2020 otevíráme prohlídkový okruh. Prohlídky se konají každý den, v každou celou hodinu - pro skupiny do 10 osob.

více info >

Interaktivní prohlídky Skriptoria

Vyzkoušejte psaní husím brkem v naší středověké písárně

více info >

Adventní trh / 13. 12. 2020

Nenechte si ujít oblíbený trh s bohatou nabídkou regionálních produktů

více info >

Vzdělávací programy pro školy

rozmanitá nabídka pro ZŠ i SŠ...

více info >

Klášter Broumov / výstavní prostory u Opatské galerie, 2. patro
Termín výstavy: 13. 6. – 31. 10. 2020​

Otevřeno: v úterý, čtvrtek, sobotu a neděli ve 13:00
Vstupné: 60,- dospělí / 30,- děti a senioři (k zakoupení na prohlídkovém okruhu)
Autorské prohlídky: 20.6., 30.6., 18.7. ve 13:00
Možnost individuálních prohlídek na tel. 777 159 352 (min. počet 5 osob)

Ze sbírek šesti soukromých sběratelů byla Institutem regionální paměti sestavena výstava více než tří set kusů skleněných a porcelánových suvenýrů. Jedná se o zcela unikátní regionální expozici, jaká doposud nebyla nikdy vystavena a tato příležitost bude využita také k vydání obsáhlého katalogu, který vyjde v průběhu letošního léta.

V první třetině 19. století se s prudkým rozvojem turistiky v Krkonoších a v Adršpachu začal zejména v období biedermeieru rozvíjet nový segment uměleckého průmyslu - produkce upomínkových předmětů. Hory a Adršpašské skály, později rovněž Teplické skály a další turisticky atraktivní místa, inspirovaly nejprve výtvarné umělce, kteří vytvářeli veduty známých lokalit. Podle těchto rytin a od druhé poloviny 19. století také fotografií, vytvářeli zdatní rafinéři skla upomínkové motivy na skleněné poháry, korbely a další sklářské výrobky. Malbou, leptem, brusem a na přelomu 19. a 20. století také potiskem vyvedená vyobrazení přírodních scenérií, vodopádů, skalních útvarů a hradů na skle se stala vyhledávaným suvenýrovým sortimentem. Později převzal dominantní roli porcelán, respektive tenkostěnné sklenice s potiskem, počátkem 20. století klesla umělecká a řemeslná úroveň vlivem rostoucí poptávky. Ačkoli byly vyrobeny desítky tisíc kusů takových upomínkových předmětů, dodnes se dochovaly jen stovky exponátů, které jsou vzácnou sběratelskou komoditou.

Pořádá: Institut regionální paměti a Vzdělávací a kulturní centrum Broumov

Realizaci výstavy podpořilo Ministerstvo kultury ČR, Královéhradecký kraj a Město Broumov.

Sdílejte na