Marsylia, Francie – miłość nie od pierwszego wejrzenia

Za poklady Broumovska

Festiwal muzyki klasycznej

czytaj więcej >

Broumovská klávesa 2020

V edycja międzynarodowego konkursu pianistycznego młodych talentów

czytaj więcej >

Zajęcia edukacyjne dla szkół

szeroka oferta dla szkół podstawowych i średnich

czytaj więcej >

24 sierpnia 2018 - Markéta Nádvorníková, wsparta przez Fundusz Edukacyjny Amoc (Vzdělávací fond Amos), w czasie swoich podróży gościła teżwe Francji... Jej spostrzeżenia dostępne są poniżej (w oryginale):

 

Marseille, Francie - není to láska na první pohled

V jeden slunečný den, asi v polovině měsíce června, v době, kdy teplota se vyšplhala velice vysoko, a příroda se zahalila do oslnivě zářivých barev, jsme přicestovaly na nádraží Gare del´est -já a matka- pařížské vlakové nádraží, které je umístěné přímo uprostřed rušného centra nádherného města Paříž. Jeho okolí nabízí pohled na špínou zaplněné ulice, tolik typické pro velkoměsto, měšťané se svými zaparkovanými skútry pro flexibilní dopravu po centru a taxikáři hladově čekající na polapení nevinných turistů neznajících místní ceny společně tvoří lákadlo pro oči ale i pro finance. To vše tvoří nádhernou ale i sešlou Paříž.

Tentokrát je Paříž pouze dvoudenní zastávkou na naší cestě za dobrodružstvím. Au revoir, Paris!

Odjíždíme rychlovlakem a přímým spojem do Marseille - jižně položeného městečka ve Francii. Vlaky TGV vás dostanou do vámi zvolené destinace takřka mrknutím oka. Ačkoliv výjev z vlaku a zážitek sám může připomínat inscenaci z futuristicky laděných příběhů z pera Julese Verna, buďte si jistí, že se jedná o autentické vysokorychlostní vlaky, kterými disponují francouzské dráhy. Užíváme si nabízený luxus. Po více jak třech hodinách střemhlavého letu skrze francouzské pláně a lesy, ochutnávky pravého vlakového občerstvení v podobě lahodné kávy a křupavého croissantu v kupé společně s ostatními cestujícími, se ubíráme zpět do svých sedadel.Přijely jsme do Marseille!

Vyhledání hotelu v místě neznámém je dnes přizpůsobeno turistům, a tak se pohodlně necháváme navádět mobilní navigací až ke dveřím našeho alternativního domova. Ale rychle, než se setmí. Není tu tak zcela bezpečno! Marseille je malebná a pitoreskní; nakupené domky a příbytky sestávající z vysoko se táhnoucích budov s příjemně chladivou fasádou. Občerstvení, stánky, obchody s orientálními látkami. Stojí za zmínku, že převážná většina populace Marseille se hlásí k muslimství. Pro Evropu možná červený vykřičník, pro českého turistu zajímavý aspekt. Při pohledu do minulosti tohoto multikulturního města zjišťujeme, že místo bylo vždy opředeno výskytem násilí a nepříznivých podmínek pro klidný každodenní život. Nicméně se Marseille i tak těší přílivu hojného počtu turistů každý rok.

Ryba a hranolky (a zase ryba) *                  

Marseille je známá svými rybími trhy, které se konají v centrálním přístavu, kde kotví lodě soukromých majitelů, ale i velké zámořské lodě pro turisty. Slabším povahám nedoporučuji zavítat na trhy přímo ráno, ale později, kdy jsou mořské obludy a tajuplní živočichové již skoupení z pultů stánků. Vyhnete se tak nepříjemným nicneříkajícím pohledům rybích očí, chobotnic a mrskajících se mořských koníků. Na druhou stranu trhy fungují jako přísun peněz pro tamní obyvatele, a tak se snad dá s jistotou říct, že tu je nastolený jistý fungující koloběh a řád.

(* fish and chips - tradiční pokrm pocházející z Velké Británie)

Nečekejte panenskou provensálskou krajinu

Špatně jste si vybrali, pokud jste si vysnili tradiční scenérii levandulových lánů a červánkového nebe. Marseille je naprosto odlišná od zbytku Francie a svým interním multikulturním vzezřením se tak připodobňuje západním zemím. Etnika je více než rozmanitá, a panuje tu tak trochu chaos. Nikdy ale neprohloupíte návštěvou pláže, kde si můžete (čti musíte) zakusit víno servírované s miskou oříšků.

Neznáte jazyk? Neznáte kulturu - o Francii platí dvojnásob

Pokud jste se domnívali, že tři čtvrtiny obyvatel obývající naši zemi ovládají anglický jazyk, tak jste se nemohli více zmýlit. Francie mezi ně s jistotou nepatří. Nedá se ale říct, jestli jazyk opravdu neznají, nebo se jen chtějí vyvarovat globalizaci a vymizení jejich vlastního jazyka- i na to se musí brát ohled. Francouzi nereagují na dobře myšlenou větu anglicky. Spíše vám nabídnou pohled s podtextem:

,, Co jste si jako mysleli, přijet do Francie a neumět slovo francouzsky? ´´

Nechci jim upírat tu zábavu obviňování nás ze zločinu neznalosti jazyka, ale jdu se nejspíš pár frází naučit!

 A pár tipů na cestu

Nejdůležitějším a také nejkrásnějším milníkem na našich cestách po Francii byla katedrála Notre Dame - ale pozor! Ne ta v Paříži. Ostatní ji mohou také znát pod názvem Chrám nejsvatějšího srdce. Naše Notre Dame byla ta v Marseille. Podobně jako pařížská obryně byla vyvedena v bílé barvě, a umístěna na vysokém kopci, kam si musí každý vyzkoušet horský výšlap - volky či nevolky. Má to jistý kontext; s funěním a odvoláváním se na všechny svaté vymýtíte z těla i duše ďábla, abyste záhy mohli spatřit výhled na otevřené moře, monumentální stavbu z rukou mistrů, a bohatě porostlé kopce voňavými borovicemi.

Markéta Nádvorníková

Podzielić na