Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Projekce dokumentu: Pongo Calling

Základní informace

Začátek: 30. 3. 2023, 18:00
Lokalita: Konferenční sál IC Broumovska
Adresa: Mírové náměstí 105,
550 01 Broumov
Web: www.jedensvet.cz

Vstupné: 50 Kč / osoba
Pořadatel: Jeden svět v Polici nad Metují, Nadační fond Broumov město kultury, Broumov 2028 a město Broumov

Inspirativní příběh romského aktivisty Štefana Ponga, který s rodinou přesídlil do Velké Británie, aby ji uchránil před diskriminací. Dokument ukazuje, jaký vliv má nediskriminující prostředí pro dobrý život a zapojení do majoritní společnosti. Po filmu následuje beseda s ředitelkou ZŠ a Praktické školy Broumov Petrou Pancnerovou, Boženou Trejtnarovou z Mateřské školy Začít spolu a Jiřím Bartošem z Džas Dureder.

Moderuje: Richard Samko

O filmu

„Ponižování bere většina Romů jako součást svého života,“ líčí Štefan Pongo důvody, proč před patnácti lety odešel se svou rodinou do Velké Británie. Jako řidič kamionu tu s manželkou i dětmi vede spokojený život. Předsudky a diskriminace vůči Romům ho však nenechávají v klidu.

S aktivismem začal Štefan Pongo v roce 2018, kdy na sociálních sítích vyzval Romy*ky, aby zveřejnili*y své fotografie při práci. Reagoval tak na rasistické výroky prezidenta Miloše Zemana, podle nichž drtivá většina Romů nepracuje. Na Pongovu výzvu tehdy zareagovaly tisíce lidí. Zpoza volantu od té doby zorganizoval demonstraci v Bruselu, zavážel humanitární pomoc do východoslovenských osad a natáčel videoblogy, v nichž trefně pojmenovával témata spojená s romským etnikem. Dokument zachycuje Pongův neúnavný entuziasmus i střety s temperamentní manželkou, která si o souladu manželových aktivit s rodinným životem myslela své.

 

Pořadatel: Festival Jeden svět Police nad Metují

Podpořte nás