Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Vernisáž výstavy Davida Helána a Pavla Tichoně / MUMLALALAU

Základní informace

Začátek: 7. 10. 2022, 14:00
Lokalita: Klášter Broumov
Místo: Dětská galerie Lapidárium
Adresa: Klášterní 1,
550 01 Broumov
GPS: 50°35'10,14"N 16°20'3,128"E
Web: www.klasterbroumov.cz

Vstup na vernisáž zdarma.
Termín výstavy: 8. 10. – 10. 12. 2022
Pořádá: Dětská galerie Lapidárium

 

Dětská galerie Lapidárium srdečně zve na vernisáž výstavy Davida Helána a Pavla Tichoně "Mumlalalau".

Dětská galerie Lapidárium představí další druh uměleckého vyjádření, kterým je tentokrát performance. Duo performerů David Helán a Pavel Tichoň, kteří jsou v našem prostředí jedni z nejuznávanějších, spojí ve svém projektu pro dětskou galerii jazykovou kreativitu s hravostí. 

Název projektu Mumlalalau, který připravili pro Dětskou galerii lapidárium, odkazuje na jazyk. "Lalala" je popěvek, který známe z raného dětství, je to jedna z prvních slabik, které řekne každé malé dítě, druhé slovo v tom začarované, je slovo mumlat - což je způsob komunikace, spíš pro sebe, ztišeně, tak aby lidi, když chtějí vědět, co řečník pronáší, museli vynaložit větší pozornost - přiklonit se k němu, být soustředěný, dávat pozor co říká, odezírat ze rtů, vlastně vynaložit jiný druh pozornosti, než když je člověk v běžné komunikaci. A stejný druh pozornosti vyžaduje performance. Představuje ne úplně běžný způsob uměleckého vyjadřování, protože divák, který pozoruje performance, se soustředí jiným způsobem, možná trochu intenzivněji, protože se děj odehrává v reálném čase. Nejde se na ni podívat jako na obraz několikrát za sebou, není-li člověk soustředěný, proplyne mu mezi prsty a už se nevrátí. Performance je stejně živá jako třeba divadlo,“ říká kurátor galerie Radek Wohlmuth.

Touto výstavou chce galerie dostát svému konceptu, kterým je dětská galerie jako sociální laboratoř s uměním. Přestože jde o projekt, který je náročnější na zprostředkování, připravili jsme se prezentovat a předat publiku i takovouto výstavu a jít tím za běžné standardy dětských galerií. Skrz doprovodné programy tak publikum Dětské galerie Lapidárium okusí zážitek z uměleckých představení autorů, ale také interaktivní instalace, kterou pro děti autorské duo připravilo. Děti a mládež se může těšit na kreativní hrátky s jazykem, kakofonii, kakao a kakaovou malbu a spoustu dalších překvapení. Nedílnou součástí výstavy budou kreativní listy a omalovánky, se kterými budou moct pracovat a zkoumat výstavu jak školy, tak veřejnost. 

Podpořte nás