Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Výstava: Emőke Vargová - Jsem zašitá

Základní informace

Začátek: 12. 4. 2024
Konec: 15. 6. 2024
Lokalita: Dětská galerie Lapidárium
Adresa: Klášterní 1,
550 01 Broumov
GPS: 50°35'10,14"N 16°20'3,128"E
Web: www.klasterbroumov.cz/vzdelavani/detska-galerie-lapidarium1

Vstupné: 30 Kč / 10 Kč  
Více o výstavě a programech zde. 
Pořadatel: Vzdělávací a kulturní centrum Broumov 

Emőke Vargová / Jsem zašitá

Druhou výstavou jubilejní páté sezóny Dětská galerie Lapidárium nejen pokračuje v cyklu projektů pedagogů vysokých uměleckých škol věnovaných dětem, ale zároveň představuje výraznou slovenskou multimediální umělkyni Emőke Vargovou, která na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislavě vede v rámci Kabinetu kresby sekci kresby pro malířství. Sama je známá silnou obrazností, která někdy vychází z čisté imaginace, jindy z vizuální doslovnosti. Její práce jsou v pravém slova smyslu osobní, často reflektují vlastní názory, životní postoje, zkušenosti nebo situace ukotvené v každodennosti. Emőke Vargová se ale nesnaží být nestranným pozorovatelem současnosti, naopak – bývá nepředstíraně emotivní a nevyhýbá se ani ironii. Stejně tak se nenechá svazovat hranicemi obvyklých výtvarných kategorií, její osobitá formální řešení mívají i významotvorný rozměr a jsou jednou z definujících složek jejích realizací.

Nejiné je to v případě současné výstavy v Lapidáriu, která se zaměřuje především na její práce na pomezí obrazu a objektu s využitím textilu (oblečení) a výšivky zhruba z posledních pěti let. Dotýká se jimi problematiky tradiční malby a kresby, ale ve druhém plánu použitá pánská saka ze secondhandu vnášejí do vizuální hry také fenomén figurace, jinými slovy lidský faktor nebo třeba úvahy o udržitelnosti, jak s ohledem na fast-fashion, tak na společnost jako celek. Už dvojsmyslný název, který může stejně tak odkazovat k chirurgickému zákroku i pobývání v úkrytu, naznačuje, že mezi kvality tvorby Emőke Vargové patří i znejistění a změna kontextu, které člověka mohou vést k tomu, aby věci kolem sebe začal vnímat trochu jinak, než je zvyklý.

Doprovodné programy pro školy realizujeme v kterékoliv pracovní dny a hodiny na základě objednávky na e-mailu ma@klasterbroumov.cz. Vstupné mají školy za zvýhodněnou cenu 20 Kč / žák student. Programy pro 1. a 2. stupeň ZŠ a SŠ trvají 90 minut. 

Doprovodné programy pro veřejnost: Připravujeme.

Podpořte nás