Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Galerie Dům

Základní informace

Adresa: Klášterní zahrada, 550 01 Broumov
GPS: 50°35'17,534"N 16°19'58,87"E
Tel.: +420 734 443 161
Web: www.galeriedum.cz

E-mail: anna.iljasenkova@broumovsko.cz Otevírací doba: v době konání výstav denně 10:00 – 17:00 hodin

Galerie Dům

Galerie Dům se dlouhodobě věnuje prezentaci především malířského a sochařského média, a to v jejich aktuálních specifických formách. Vedle ikonických postav českého výtvarného prostoru 2. poloviny 20. století zařazuje i důležité autory střední generace, současně ale představuje talentované nedávné absolventy vysokých uměleckých škol. Často zviditelňuje tvůrčí principy, jež primárně nevycházejí z momentální společenské atraktivnosti konkrétních vnějších témat, ale sledují inspirativnost prostoru obecnějšího charakteru.

Do výstavní koncepce jsou díky možnostem exteriérových výstav v klášterní zahradě zařazována i site specific díla, reflektující silnou atmosféru sousedství barokního kláštera.

Kurátorsky vedená výstavní koncepce Galerie Dům klade důraz také na kontinuitu svého programu, v níž spatřuje samostatnou kulturní hodnotu pro region Broumovska a město Broumov. Za dobu své existence galerie zpřístupnila odborné i laické veřejnosti regionu mnoho významných umělců a jejich klíčových děl. Povahou sice komorní prostor, tak nabízí profesionálně realizované výstavy se všemi doprovodnými tiskovinami, a to v kvalitě srovnatelné se státními odbornými institucemi.

Na druhé straně velký počet autorů vysoce oceňuje osobní kontakt s kulturním prostředním Broumovska a umělci tu při svém pobytu často objevují nové inspirační zdroje.

Historie

Galerie Dům se nachází uprostřed klášterní zahrady v Broumově, kterou založil ve druhé polovině 17. století opat Thomas Sartorius. Samotná budova galerie byla postavena v osmnáctém století a přestavěna na začátku 19. století. Původně byla budova přízemní s mansardovou střechou pokrytou šindelem. V roce 1910 bylo přistavěno patro.

Od roku 2006 zajišťuje spolek Agentura pro rozvoj Broumovska (APRB) přístupnost Klášterní zahrady, včetně řady kulturních akcí. Původně byla v prostorách současné Galerie Dům vytvořena výstavní síň. Na přelomu let 2011/2012 prošly vnitřní prostory částečnou úpravou, aby splňovaly předpoklady pro provoz galerie současného umění. V roce 2014 se Galerie Dům přesunula do provizorních prostor v jiné části kláštera a původní objekt prošel v rámci revitalizace kláštera také obnovou. Od výstavního roku 2015 se Galerie Dům vrátila do původních prostor v klášterní Zahradě. Její provoz zajišťuje Vzdělávací a kulturní centrum Broumov o.p.s.

Podpořte nás