Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Romano Drom - Romská cesta

Základní informace

Začátek: 6. 4. 2023, 17:00
Adresa: 55001 Broumov
Web: www.broumov2028.cz

Vstupné: zdarma

Pořádá: Broumov 2028, Město Broumov, Městská knihovna a Romové a Romky z Broumova 

 

Taneční vystoupení, koncert, výstava a literární čtení 

Romové jsou nedílnou součástí našeho města, jejich kultura je rozmanitá stejně tak jako osobní a rodinné příběhy každého z nás.  Přijďte společně oslavit Mezinárodní den Romů a lépe se navzájem poznat. Můžete se těšit na výstavu příběhů broumovských Romů a Romek, koncert kapely Čilagos z Náchoda, taneční vystoupení dětí z projektu OnStage a skupiny Romane čaje nebo čtení a diskuzi s romským nakladatelstvím KHER a jeho autorkami.  

 

Program:  

Městská knihovna:

17:00 – 18:30 Autorské čtení a diskuse s romskými autorkami Květoslavou Podhradskou a Evou Danišovou, moderuje Lenka Jandáková, redaktorka Nakladatelství romské literatury KHER

 

Klášterní zahrada:

18:45 – 19.15 hudebně-taneční vystoupení dětí z OnStage, skupiny Lavutara a Romane čaja Broumov.

19.15 - 19.45 vernisáž výstavy romských příběhů

20:00 – 21.00 koncert skupiny Čilágos z Náchoda

 

Akce je zdarma. Je určena pro Broumováky a Broumovačky jakéhokoliv věku. 

Pořádá: Broumov 2028, Město Broumov, Městská knihovna a Romové a Romky z Broumova 

 

Více o autorkách, které budou předčítat: 

Květoslava Podhradská(*1961) 

Narodila se na Slovensku, v jejích sedmi letech se rodina přestěhovala do Nové Vsi u Ostravy. Květoslava pracovala v dělnických profesích, během studia maturitního oboru začala v roce 2012 literárně tvořit v romském jazyce a přispívat do literárních soutěží a výzev.  Do sbírky O mulo! Povídky o duchách zemřelých (Kher, 2019) napsala povídku Když smrt přichází.  Ve sborníku Amare ternenge – Romští autoři píší pro mladé (Nová škola, 2020) byla otištěna její povídka Andal e sikhľarďi andre aver sikhľarďi / Ze školy do školy. Ve sbírkách Všude samá krása (Kher, 2021) a Samet blues (Kher, 2021) publikovala povídky Denaš, Margitko! / Utíkej, Margitko! a Dům ve Štěrkové. Povídka Akor pro Vichodos / Tenkrát na Východě byla otištěna v Bedekru festivalu TaBOOK 2020. V roce 2022 jí vyšel první samostatný titul – kniha pro děti Povídání u povidel / O vakeriben paš o lekvaris (Kher). Žije ve Svitávce u Brna. 
 

Eva Danišová (*1959) 

vyrůstala v České Třebové, pracovala jako dělnice u Českých drah. Po studiu sociálně právní školy působila jako sociální pracovnice na městském úřadě a terénní pracovnice  v nízkoprahovém centru ve vyloučené lokalitě. Publikovat svou tvorbu v romštině a překládat pro romská periodika začala v 90. letech. V e-knize Otcův duch a jiné pohádky romských autorů (Kher, 2012) publikovala pohádky Čardášová princezna a O dvou kočičkách. Ve sborníku tří autorek Slunce zapadá už ráno (Knihovna Václava Havla, 2014) vyšla její novela Mít někoho svého. Do kolektivní sbírky O mulo! Povídky o duchách zemřelých (Kher, 2019) napsala předmluvu a povídku Dětský smích, do sbírky romských autorů Samet blues (Kher, 2021) povídku E Karačoňa imar nadur / Pár dárků.  Za zásluhy o rozvoj romštiny získala v roce 2017 cenu Mileny Hübschmannové udílenou organizací Ara Art. Její tvorba byla přeložena a vydána v Německu. Žije v České Třebové. 

Podpořte nás