Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

V broumovském klášteře pokračuje projekt hudebních rezidencí s norskými a gruzínskými partnery

Broumov – V roce 2024 pokračují ve Vzdělávacím a kulturním centru Broumov v broumovském klášteře hudební rezidence, tentokrát česko-norské a česko-gruzínské. Partnery projektu jsou norské organizace NOPA a nyMusikk a gruzínské organizace Free University of Tbilisi: VA[A]DS School a Kunsthalle Tbilisi. První z projektů je financován Evropskou unií, Národním plánem obnovy a Ministerstvem kultury ČR. Druhý z projektů je financován z Fondu pro bilaterální vztahy v rámci Fondů EHP a Norska.

Hortus Musicalis Broumov 2024

Záměrem prvního z projektů – Hortus Musicalis Broumov 2024 – který připravilo Vzdělávací a kulturní centrum Broumov (VKCB), je prohloubení spolupráce v hudební oblasti mezi Českou republikou a Norskem a navázání nové spolupráce mezi Českou republikou a Gruzií se zaměřením na hudebníky / umělce zabývající se experimentální hudbu a sound artem.

Součástí projektu budou dva rezidenční pobyty. V dubnu bude broumovský klášter hostit jednoho hudebníka z České republiky a jednoho z Norska se zaměřením na experimentální hudbu, tato rezidence se uskuteční ve spolupráci s NOPA. V říjnu pak klášter uvítá jednoho hudebníka z České republiky a jednoho z Gruzie se zaměřením na sound art, a to ve spolupráci s Free University of Tbilisi, VA[A]DS School a Kunsthalle Tbilisi. Rezidenti se v inspirativním prostředí kláštera budou věnovat své kreativní práci. Součástí jejich pobytu bude také spolupráce s místními aktéry či komunitou. Pro české zájemce o rezidenci bude na webu www.klasterbroumov.cz otevřen během ledna open call s online registračním formulářem.

„Máme velkou radost, že se nám podařilo získat podporu z Národního plánu obnovy. Díky ní můžeme navázat na zkušenosti, které jsme získali během posledních tří let při realizaci prvních hudebních rezidencí v rámci projektu Hortus Musicalis Broumov podpořeného z Norských fondů. A abychom se trochu obsahově posunuli, rozhodli jsme se programově zaměřit na experimentální hudbu a sound art,“ vysvětluje Žaneta Vávrová, ředitelka Vzdělávacího a kulturního centra Broumov.

Partnery projektu jsou Norská asociace skladatelů a textařů NOPA, která v rámci projektu zajistí účast norského rezidenta zabývajícího se experimentální hudbou pro dubnovou rezidenci. Gruzínskými partnery jsou VA[A]DS School (Škola výtvarného umění, architektury a designu) na Free University of Tbilisi, která ve spolupráci s Kunsthalle Tbilisi v rámci projektu zajistí účast gruzínského umělce, který se zabývá sound artem, pro říjnovou rezidenci. Projekt je financován Evropskou unií, Národním plánem obnovy a Ministerstvem kultury ČR.

The Czech-Norwegian Sound Art Cooperation

Vzdělávacímu a kulturnímu centru Broumov se zároveň podařilo uspět s projektem „The Czech-Norwegian Sound Art Cooperation“, který odstartoval v prosinci 2023 a skončí v červenci 2024. Jeho součástí bude měsíční květnová česko-norská hudební rezidence v broumovském klášteře zakončená společným hudebním výstupem rezidentů a také dvě bilaterální setkání.

„Cílem tohoto projektu je navázání trvalé spolupráce s novým norským partnerem a také sdílení inspirace a příkladů dobré hudební praxe, která může posílit soudržnost a spolupráci místních komunit. Český a norský rezident stráví v Broumově intenzivní pracovní měsíc, při kterém budou pracovat nejen na vlastních i společných projektech, ale zároveň se zaměří i na spolupráci s místními partnery,“ uvedla Žaneta Vávrová.

Tento projekt je financován z Fondu pro bilaterální vztahy v rámci Fondů EHP a Norska. Partnerem je norská organizace nyMusikk, přední norská organizace pro současnou hudbu, která zajistí norského umělce pro květnovou rezidenci v Broumově.

Pro zájemce o českou hudební rezidenci bude vypsán open call na webu www.klasterbroumov.cz.

PR a tiskový servis:

Kateřina Ostradecká
+420 723 282 214
katerina.ostradecka@broumovsko.cz

Agentura pro rozvoj Broumovska
Klášterní 1, 550 00 Broumov

Podpořte nás