Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Květen: Pavel Klusák, Reinhard Stöckel

Pavel Klusák (nar. 1969) je hudební publicista. V minulosti pracoval jako redaktor přílohy Orientace Lidových novin a šéfredaktor časopisu GHMP Qartal. Jeho texty se objevují na serveru Aktuálně.cz či v Deníku N. V Českém rozhlase na stanici Vltava uvádí každý týden experimentální hudbu. Připravil radioseriály o přelomových skladatelích posledního půlstoletí, o pop-music v normalizačním Československu, o Kurtu Cobainovi, osobnostech ženské emancipace v hudbě či o divadle Semafor. Audioseriál Gotťák (vyrobený producentem Audionaut) získal cenu pro nejlepší podcast roku na festivalu Prix Bohemia 2023. 

Působí jako hudební kurátor Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Je režisérem filmu Hudba Zdeněk Liška (2017), spolu s Markem Najbrtem realizoval televizní dokumenty Všechno je proměnlivé. Vodňanský a Skoumal (2020) a Burian vs. Dědeček (2022). Je autorem hry Abba. Scény z manželského života (2019, rozhlasová verze 2022) a “příručky-prózy o hodnotách v hudbě” Uvnitř banánu (2021). V roce 2021 mu vyšla kritická biografie o životě a době Karla Gotta Gott. Československý příběh, za niž získal dvě ceny Magnesia Litera. Žije v Praze a Brně, má tři potomky.

 

Reinhard Stöckel se narodil v roce 1956 v NDR. Se svou rodinou žije v Dolní Lužici. Povoláním je knihovník, vystudoval Literární institut v Lipsku. Pracoval jako slévač, v dětské knihovně a v klubu pro mládež. Poté dlouho působil v IT službách a příležitostně se věnoval také novinařině. Píše romány, povídky, divadelní hry a knihy pro děti. Jeho vysoce ceněný debutový román Der Lavagänger vyšel v roce 2009 v nakladatelství Aufbau Verlag. Další knihy s jeho texty vydalo rakouské nakladatelství Müry-Salzmann, naposledy román Bärensommer. V roce 2024 se stal jedním z finalistů literární soutěže pořádané Gruppe 48 e.V. Vede spisovatelskou dílnu pro děti a píše krátké portréty lidí, kteří v jeho rodné zemi vykonávají dobrovolnickou činnost. V současné době se zajímá o historii Lužických Srbů a jejich sousedů na obou stranách německé hranice.

Podpořte nás