Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Černobílý svět Ondřeje Vyhnánka v Dětské galerii Lapidárium

Broumov/Dětská galerie Lapidárium – Jeden z nejvýraznějších českých autorů s kořeny v grafitti scéně – Ondřej Vyhnánek aka X–Dog se představí v Dětské galerii Lapidárium v klášteře Broumov. Vernisáž jeho výstavy s názvem „everything is black and white“ se koná 30. března od 16 hodin a výstava potrvá až do 10. června. Autor vystaví nejen své obrazy, ale také glazovanou keramiku. V rámci výstavy proběhne také graffiti workshop přímo s autorem. Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth.22. 3 . 2023 - Broumov/Dětská galerie Lapidárium – Jeden z nejvýraznějších českých autorů s kořeny v grafitti scéně – Ondřej Vyhnánek aka X–Dog se představí v Dětské galerii Lapidárium v klášteře Broumov. Vernisáž jeho výstavy s názvem „everything is black and white“ se koná 30. března od 16 hodin a výstava potrvá až do 10. června. Autor vystaví nejen své obrazy, ale také glazovanou keramiku. V rámci výstavy proběhne také graffiti workshop přímo s autorem. Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth.

Nová výstava Ondřeje Vyhnánka (1983), jednoho z nejvýraznějších českých autorů s kořeny v graffiti, ironicky polemizuje se zavedeným rčením, že nic není černobílé. Jeho cyklus obrazů a glazované keramiky vytvořený speciálně pro Dětskou galerii Lapidárium, se snaží ukázat, že černobílé – respektive černé, nebo bílé je naopak všechno. On sám přitom někdy až brutálně upřímným způsobem konfrontuje svou odlehčenou kresbu a motivy inspirované popkulturní estetikou s tvrdou realitou všedního dne. Do jeho zhuštěných kompozic tak nenápadně pronikají i témata kvality života, stárnutí, nebo inflace. Výsledkem ovšem nemusí být – jak by se mohlo zdát – výhradně bezbřehý pesimismus, spíš pravý opak, tedy snaha o nadhled a zamyšlení, díky němuž se může člověk naučit třeba právě přesněji rozlišovat to, co je černé, co bílé, a podle toho se pak i chovat.

Velkým zdrojem inspirace je pro Ondřeje Vyhnánka svět internetu a procesy které v něm probíhají. Fakenews, reels, překrucování informací, pravdy, nepravdy, laciné zdroje, vytržené citáty z kontextu, ale také memy, kulturní geny, které se neustále duplikují, až se úplně pozmění jejich původní význam. V tomto digitálním světe, kde je čím dál snazší věci pozměnit, vymazat nebo úplně otočit, je tak jednoduché zabloudit nebo se dokonce ztratit. „Právě tento přerod našeho reálného a digitální světa se snažím zobrazit v mých obrazech, kde spolu ilustrace a nápisy vzájemně komunikují formou abstraktního komiksu. Balancuji zde na hraně trapnosti, polemizuji nad kvalitou sdělení, kladu otázky a neznám na ně odpovědi, ale taky jen zobrazuji úplně běžný věci z reálného života,“ vysvětluje Ondřej Vyhnánek.

Dlouhodobým konceptem Dětské galerie Lapidárium je přibližovat současné umění dětem i dospělým. Prezentovat výstavy, výtvarné techniky, média i témata skrze doprovodné programy především dětskému publiku. Právě graffiti workshop s Ondřejem Vyhnánkem – X – Dogem zavádí děti přímo do reálného prostředí, neboť si spolu s autorem budou moci posprejovat šedou zeď v Broumově. Dozvědí se také, kdy se jedná o umění a kdy o vandalismus. Graffiti workshop se koná 22. 4. ve 14 hodin.

Rezervace a objednávky doprovodných programů pro školní skupiny na ma@klasterbroumov.cz. Více o doprovodných programech ZDE.

Výstavní program galerie je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR – ochranného svazu autorského, z.s, Královéhradeckého kraje.  Mediálními partnery jsou Český rozhlas Hradec Králové a Naše Broumovsko.

Michaela Plchová

Agentura pro rozvoj Broumovska
Vzdělávací a kulturní centrum Broumov

Tel: 734 257 512
Email: michaela.plchova@aprb.cz

Podpořte nás