V roce 2024 bude v Dětské galerii Lapidárium probíhat jubilejní pátá sezóna. Přestože kvalita přizvaných umělců a jejich projektů při koncipování výstavního programu hraje stěžejní roli vždy, rádi bychom při této výjimečné příležitosti zašli ještě o něco dál. Proto jsme tentokrát výstavní plán sestavili výhradně s takovými umělci, kteří aktivně pedagogicky působí na vysokých uměleckých školách.
Prvním z nich je vedoucí katedry umění a děkan Fakulty umění a architektury na TU Liberec doc. Jan Stolín, který se zabývá především instalacemi, které vedou k „jinému“ prožívání prostoru. To dává smysl nejen s ohledem na prostředí historického kláštera, kde je galerie Lapidárium umístěna, ale jeho projekt má zároveň symbolický význam, neboť právě tento sochař a tvůrce objektů se svými studenty činnost dětské galerie vůbec první výstavou zahajoval.
Další vystavující je slovenská vizuální umělkyně doc. Emöke Vargová, která na bratislavské Vysokej škole výtvarných umení působí v rámci kabinetu kresby a jako vedoucí ateliéru kresby pro malířství. Tato držitelka několika výtvarných cen kromě jiného zajímavým způsobem překračuje hranice kresby a malby za použití „jiných“ výrazových prostředků, například výšivky. Zároveň je skvělou pozorovatelkou schopnou prostřednictvím svých prací vyprávět malé velké příběhy.
Letní termín je rezervovaný pro prezentaci malíře a performera doc. Jiřího Surůvku, účastníka benátského bienále z roku 2001, vedoucího katedry intermédií na Fakultě umění Ostravské univerzity. Ten je známý stejně tak ironickým, jako aktivistickým přístupem k realitě, kterým se často nelichotivě vyjadřuje k parametrům a vžitým mýtům současného života, k čemuž často podvratným způsobem využívá popkulturní symboly i tradiční historické interpretace.
Výběr uzavírá jeden z nejvýraznějších představitelů domácí postinternetové malby posledních let, umělec Julius Reichel, který od nového akademického roku stojí v čele jednoho z malířských ateliérů na pražské akademii. Reichel je zajímavý nejen samotným přístupem k malbě založeným na neustálém objevování vycházejícím z aktuálního životního pocitu, ale rovněž společným malováním se svou malou dcerou.
Jako celek představuje program Dětské galerie Lapidárium pro rok 2024 silné autory s výraznou citlivostí, kteří ovšem vizuálně přemýšlejí naprosto odlišným způsobem. Ačkoli všichni vycházejí z tradičních médií, především sochy a malby, posouvají jejich vnímání a aktualizují jejich podobu pro dnešek. Každý z nich zároveň zastupuje jiné umělecké centrum – Liberec, Prahu, Ostravu a Bratislavu. Přestože všichni disponují pedagogickou zkušeností, výstava primárně určená dětem pro ně bude představovat nečekanou výzvu.