Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

"Dialog ve společnosti je nesmírně důležitý," říká moderátorka a novinářka Daniela Brůhová

Broumovské diskuse moderujete už 9 let. Jak vzpomínáte na začátky konference?

Začátky naznačovaly něco úplně jiného, tehdy Broumovské diskuse vypadaly trochu jako Čapkovský Klub pátečníků. V Kreslírně se sešli pozvaní hosté spolu s těmi, kteří se zajímali o společenská témata. Sedělo se u kulatých stolků s kávou. Vše probíhalo na blízko ve velmi komorním duchu. Vzpomínám na to ráda a s jistým údivem, jakou akceleraci a proměnu Diskuse za poměrně krátkou dobu zaznamenaly.

Který z hostů vám za ty roky nejvíc utkvěl v paměti?

Broumovskými diskusemi už prošla velká plejáda zajímavých osobností. Ráda vzpomínám na úplně první ročník, kam přijel přednášet kardinál Miloslav Vlk. Ohromil mě jednak technikou, kterou si přivezl, měl nový moderní laptop a telefon. Ještě víc mě udivil bravurností, s jakou technologie ovládal, ale získal si mě tím, že techniku s radostí odložil, když se pustil do diskusí s diváky. Také mi po skončení programu nabídl svezení do Prahy. Byla to krásná cesta, během níž jsme v načatých tématech pokračovali a vášnivě se o nich dohadovali. Ještě, že bezpečnou jízdu zaručoval řidič pana kardinála. Vždy mě těší, když v diskusích zaznívá i výrazný ženský hlas, vzpomínám například na místopředsedkyni Ústavního soudu JUDr. Elišku Wagnerovou nebo gerontoložku MUDr. Ivu Holmerovou.

Čím je podle vás konference speciální?

Diskuse v Broumově mají mnoho specifik, jedním z nich je čas, který hosté stráví na pódiu. Za téměř tři hodiny se odhalí mnohé. Důležitým specifikem jsou studenti středních a vysokých škol, kteří dávají Diskusím svěží šmrnc. Velice oceňuji, že mohou využít pobytových stipendií a je pro ně připravený i speciální workshop. Diskuse umí využít i speciálních příležitostí, například už dvakrát zažily debatu prezidentských kandidátů. Speciální je i doprovodný program, při kterém můžete potkat spoustu zajímavých diváků rozličných profesí a zájmů a k tomu navíc ochutnat i speciální broumovský sýr.  

Jak vy sama vnímáte letošní téma: roli dialogu ve společnosti?

Dialog ve společnosti je nesmírně důležitý, zvláště pro období, ve kterém žijeme. Charakterizovala bych ho ústy Hamleta: Doba vymknuta z kloubů šílí. Nemyslím tím jen vlekoucí se válku na Ukrajině, strašlivé teroristické útoky Hamásu v Izraeli, ale i politické profilování Maďarska, Polska a Slovenska. Diskuse je cesta, která může naznačit směr i řešení, proto na závěr použiji slova mého oblíbeného, již zmíněného, spisovatele Karla Čapka: „Nevěřte ve zlo, i když se zdá sklízet dočasné úspěchy. Dožijeme se toho, věřte, dožijeme se toho, že se navěky zhroutí babylón lží a násilí; kolo dějin se nedá zastavit, celé lidstvo nezhrubne ani nezhloupne. A světu nebude vládnout nerozum a zlá vůle. Ten boj se vybojuje, ať dnes, ať za rok.“ 

Podpořte nás