Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Jaroslav Zajíček, Olga Richterová a Aleš Juchelka diskutovali o dialogu v politice během 10. Broumovských diskusí

Třetím, politickým panelem, Komorní rozmluvou, koncertem i workshopy se studenty pokračovala v pátek 10. listopadu konference 10. Broumovské diskuse, která v broumovském klášteře nabídla různé pohledy na téma Demokracie a dialog.

Dialog mezi vládou a opozicí, dialog politiků s občany, dialog v pracovních i osobních vztazích, dialog v Bruselu, respekt a transparentnost v dialogu… Všechna tato i mnohá další témata zazněla během třetího panelu „Dialog a politika“, jehož hosty byli ředitel Odboru zahraničního Kanceláře prezidenta republiky Jaroslav Zajíček, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová a poslanec Aleš Juchelka. Moderování se zhostil Michael Rozsypal.

„Pro vedení dialogu je nezbytná otevřenost a naslouchání, které znamená, že naše uši nejsou zalepené jistotou, že my to víme nejlépe. Začít naslouchat může být někdy obtížné. Je třeba vyvinout snahu, ale je třeba si také přiznat, že každý někdy narazí na místo v dialogu, které je pro něho obtížné,“ zamyslela se nad dialogem Olga Richterová.

„Snažím se vést dialog celý svůj život. Vždy se snažím najít nějaký konsenzus a stavět ho na praktických věcech, které jsou založeny na hodnotách, které vyznávám. Je důležité dialog nezablokovat a vést ho s otevřeností a nasloucháním,“ zazněl podobný názor od Aleše Juchelky.

„V Evropské unii se potřeba dialogu násobí množstvím zúčastněných stran. Těch sedí kolem diskusního stolu často mnoho a řešení přijatelné pro všechny je jen jedno, pokud vůbec. Každý stát má svůj vlastní pohled a názor a je třeba nalézat kompromisy přijatelné pro všechny strany. Během předsednictví to byl úkol Česka, zařídit, aby se všichni nějakým způsobem domluvili,“ uvedl mimo jiné Jaroslav Zajíček.

Na politický panel naváže v odpoledních hodinách Komorní rozmluva, která v Opatských sálech přivítá neratovského faráře Josefa Suchára a starostu obce Měšice Martina Čackého. Moderovat bude tak jako každý rok Jan Školník z Agentury pro rozvoj Broumovska. O kulturní doprovodný program se postará večerní koncert houslisty Jiřího Vodičky a klavíristy Davida Marečka ve spolupráci s festivalem Za poklady Broumovska. V sobotu budou 10. Broumovské diskuse zakončeny prohlídkou kláštera od sklepa po půdu a Knihtiskařskou dílnou pro děti.

Hlavní panely je možné zhlédnout ze záznamu online, díky živému přenosu České televize, která je generálním mediálním partnerem konference: https://www.ceskatelevize.cz/porady/15366788930-broumovske-diskuse/.

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá Broumovské diskuse ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Demokratická diskuse, Mír, Evropská identita, Vize vzdělanosti, Hrdinství a odvaha, Důvěra a porozumění, Hodnoty a společnost, Solidarita a sounáležitost.

Statutárním partnerem konference je město Broumov. Trvalou záštitu udělil konferenci Královéhradecký kraj. Hlavními partnery jsou Nadace BLÍŽKSOBĚ, Martin Hájek, Jan Barta, Hobra – Školník, Alukov, Nadace OSF, Coca-Cola HBC Česko a Slovensko a Enviros. Partnery jsou Podnikatelský klub Broumovska, Z–TRADE, Edumed, Saar Gummi a Centrum Walzel. Oficiálním vozem konference je Škoda Auto. Generálním mediálním partnerem je Česká televize. Hlavním mediálním partnerem je Deník N a ČRo Plus, mediálními partnery jsou ČRo HK, Katolický týdeník a Naše.broumovsko.cz. Regionálními partnery jsou Agentura pro rozvoj Broumovska, Benediktinské opatství sv. Václava, Maiwaldova akademie, Strategická rada regionu Broumovsko a region Broumovsko ve spolupráci s WD.


Kateřina Ostradecká

Agentura pro rozvoj Broumovska
Vzdělávací a kulturní centrum Broumov

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.cz

Podpořte nás