Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Jubilejní Broumovské diskuse o demokracii a dialogu představují program

Od tohoto týdne je možné zakoupit vstupenky na konferenci Broumovské diskuse. Desátý ročník se bude konat ve dnech 8.–11. listopadu 2023 v broumovském klášteře a jeho tématem bude Demokracie a dialog. Na konferenci, která je přístupná veřejnosti, zavítá řada hostů z celé České republiky.

Tři hlavní diskusní panely, dvě desítky hostů, šest moderátorů a bohatý doprovodný program. To jsou Broumovské diskuse – konference, která se koná v broumovském klášteře vždy počátkem listopadu. Letošní téma – Demokracie a dialog – otevře například tyto otázky: K čemu je v demokratické společnosti dialog? Je smyslem dialogu kompromis? O kterých tématech máme vést ve společnosti dialog a o kterých nikoliv? Co má být výsledkem dialogu? Jak zajistit, aby dialog zahrnoval různé skupiny a perspektivy? Jak vést dialog s občany na úrovni celého státu, kraje, obce? Jak má vypadat dialog byznysu a politiky? Jak mohou firmy přispět k dialogu v demokratické společnosti? Jak má vypadat dialog mezi vládou a opozicí? Jak vypadá dialog v mezinárodních vztazích? Jak přiblížit politický dialog občanům?

„Chceme se zamyslet nad tím, jak vést dialog v současné společnosti. Poslední roky ukázaly, že společnost se snadno polarizuje, čelí dezinformacím a růstu populismu. Dialog přitom bývá označován také jako snaha o hledání pravdy. Jak je na Broumovských diskusích zvykem, budeme se na téma dívat z různých perspektiv,“ uvedla výkonná ředitelka konference Hana Valentová.

Na konferenci přijedou diskutovat tyto osobnosti: kněz a filozof Tomáš Halík, politoložka Petra Guasti, filozof Václav Němec, zakladatel festivalu Jeden svět a lidskoprávní konzultant Igor Blaževič, režisér a herec Jiří Havelka, designér a starosta obce Měšice Martin Čacký, neratovský farář Josef Suchár, podnikatelé a filantropové Vojtěch Sedláček a Constantin Kinský nebo Michal Kadera, ředitel vnějších vztahů Škoda Auto. Hosty politického panelu budou zástupci demokratických politických stran a diplomaté. Další jména jsou v jednání. Setkání budou moderovat Světlana Witowská, Michael Rozsypal, Renata Kalenská, David Klimeš a Daniela Brůhová.

Kromě hlavních diskusních panelů připravují organizátoři konference také doprovodný program: koncerty, prohlídky, výstavu, meditaci, číši vína nebo mši svatou. Vstupenky na jednotlivé panely stojí 250 Kč. Zakoupit lze také zvýhodněný balíček na celý program konference nebo balíček na podporu konference, a to online na www.broumovskediskuse.cz.

Pro organizátory konference je důležitý i pohled mladé generace, a proto je akce přístupná i studentům středních a vysokých škol, pro něž jsou vypisována pobytová stipendia. Stačí napsat esej na jedno ze tří daných témat a odeslat ho přes online formulář na webu konference do 30. září 2023. Z došlých esejí bude porota vybírat několik desítek těch nejzdařilejších. Témata esejí:

  • Jak hodnotíte kvalitu demokratického dialogu v současné české společnosti? Umíme se domluvit? Proč ano, proč ne?
  • Lze vést dialog na sociálních sítích? Pokud ano, jaká by měl mít pravidla?
  • Síla dialogu – popište svůj zážitek, kdy jste si uvědomili význam dialogu.

Vzdělávací a kulturní centrum Broumov pořádá Broumovské diskuse ve spolupráci s neziskovou organizací Agentura pro rozvoj Broumovska od roku 2014. Předchozí ročníky se zamýšlely nad tématy Demokratická diskuse, Mír, Evropská identita, Vize vzdělanosti, Hrdinství a odvaha, Důvěra a porozumění, Hodnoty a společnost, Solidarita a sounáležitost.

Statutárním partnerem konference je město Broumov. Hlavními partnery jsou Královéhradecký kraj, Jan Barta, Hobra – Školník, Alukov, Nadace OSF, Coca-Cola HBC Česko a Slovensko a Enviros. Partnery jsou Podnikatelský klub Broumovska, Z–TRADE, Edumed a Saar Gummi. Generálním mediálním partnerem je Česká televize. Hlavním mediálním partnerem je Deník N, mediálními partnery jsou ČRo HK, Katolický týdeník a Naše.broumovsko.cz. Regionálními partnery jsou Agentura pro rozvoj Broumovska, Benediktinské opatství sv. Václava, Maiwaldova akademie, Strategická rada regionu Broumovsko a region Broumovsko.

Kateřina Ostradecká

Agentura pro rozvoj Broumovska Vzdělávací a kulturní centrum Broumov

Tel: 491 521 283, 723 282 214 Email: katerina.ostradecka@broumovsko.cz

Podpořte nás