Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Ostravský malíř a performer Jiří Surůvka zve k Dobrodružství na klepaču

Broumov – Klepadlo na koberce bude v hlavní roli nové výstavy „Dobrodružství na klepaču“ v Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře. Tu bude mít „na svědomí“ ostravský umělec Jiří Surůvka. Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 20. června od 16 hodin a potrvá až do 14. září. Kurátorem je Radek Wohlmuth.

Dětská galerie Lapidárium funguje v broumovském klášteře už pátou sezónu. Letošní výstavy připravují pedagogové vysokých uměleckých škol. Nejinak tomu bude i o prázdninách. Od června do září bude k dětem „promlouvat“ docent Fakulty umění Ostravské univerzity a vedoucí ateliéru videa, multimédií a performance Jiří Surůvka. Jak název výstavy napovídá, těžištěm jeho projektu je remake reálného klepadla na koberce, zapomenuté atrakce domovních dvorů, doprovázené sérií instruktážních obrázků napovídající datové generaci školáků, kterak tento „pravěký“ nástroj bytové očisty a zároveň oblíbený herní artefakt opět implantovat do svých volnočasových aktivit.

„Výstava Jiřího Surůvky má být nesentimentálně bilanční. Celé léto bude jejím prostřednictvím vzpomínat na dětství a konfrontovat svá dětská přání s realitou let, která následovala, nevyhýbajíc se při tom ani bídným 80. letům. Směs umění, instalací z nalezených předmětů z dětství a záznamů života s uměním bude sice opatrně pesimistická, ale jak naznačuje přítomnost figuríny Matky Batmanky s malým Batmaňátkem v náručí, stále doprovázena vidinou nadějného očekávání,“ říká k výstavě její kurátor Radek Wohlmuth.

„Jako kluk jsem rád četl dobrodružné romány a při hrách s kamarády jsme se vžívali do rolí našich dětských hrdinů. Naše první a nejdůležitější "hřiště" byl takový ten typický sídlištní klepáč na klepání koberců za panelákem, lezli jsme po něm, byl to náš Nautilus, naše letadlo, auto, tank, cokoliv, co jsme zrovna potřebovali při hře. Taky jsme u klepáče měli svůj důlek na kuličky, přivazovali jsme k němu psy, když jsme je měli vyvenčit a místo toho jsme cvrnkali kuličky. A jelikož byl ten náš klepáč za domem a mimo dohled našich matek, které nás obvykle sekýrovaly a sháněly k obědu z kuchyňského okna, tak klepáč zůstal místem našeho sdružování i v teenagerovských letech, kde jsme ochutnali první cigaretu, hlt jablečného vína anebo se líbali se spolužačkami. Touhle výstavou bych rád vzdal čest svému dětství v pro naše rodiče nelehkých časech "normalizace" a přiblížil trochu úlohu fantazie a her dnešním dětem, které už mají dětství trochu jiné,“ uvedl autor výstavy Jiří Surůvka.

Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program – performance, výtvarné dílny s galerijními lektory i Jiřím Surůvkou. Interaktivní instalace nabídne každému malému návštěvníkovi umělecký zážitek i prostor k odreagování. Výstava bude přístupná od úterý do neděle mezi 12. a 17. hodinou. Bližší informace a objednávky na e-mailu lapi.darium@klasterbroumov.cz, telefonu 603 271 426 nebo na webu www.klasterbroumov.cz/vzdelavani/detska-galerie-lapidarium1.

Výstavní program galerie je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR – ochranného svazu autorského, z.s, Královéhradeckého kraje. Mediálním partnerem je Český rozhlas Hradec Králové a web Naše Broumovsko.


PR a tiskový servis:

Kateřina Ostradecká
+420 723 282 214, katerina.ostradecka@broumovsko.cz
Agentura pro rozvoj Broumovska, Klášterní 1, 550 00 Broumov

Podpořte nás