Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Výstava Jakuba Tomáše Panelstory symbolicky odráží ráz naší krajiny i vědomí

Broumov / Dětská galerie Lapidárium – V pátek 6. ledna od 16 hodin se v Dětské galerii Lapidárium v broumovském klášteře uskuteční první vernisáž roku 2023. Pod názvem Panelstory zde svá díla představí malíř Jakub Tomáš. Kurátorem výstavy je Radek Wohlmuth. Výstava trvá od 7. 1. do 25. 3. 2023 a v jejím průběhu se uskuteční několik výtvarných dílen pro děti.

Výstava Jakuba Tomáše (1982) je zaměřena na prožívání současnosti skrze specifickou bytovou zkušenost posledních desetiletí, kterou představuje sídliště a jeho hlavní komponent panelový dům. Už malířská stavba jeho obrazů má oporu v pevné konstrukci, jako by se do ní tato typizovaná architektura reálně propisovala. Panelák je pro něj symbol, který dodnes utváří nejen ráz české krajiny, ale také kolektivního vědomí. De/formuje stejně tak prostředí, jako stav mysli a jeho prostřednictvím do maleb pronikají témata jako uniformita, ztráta soukromí, prefabrikace, odosobněnost nebo zaměnitelnost. To se odráží také v instalaci, která může trochu připomínat bytové jádro i bludiště. 

„Návštěvníci galerie se mohou těšit na romantiku uprostřed paneláků, které budou sevřeny barokní náručí broumovského kláštera. Do galerie se pokusím přenést kus mého dětství a dospívání, které jsem prožil na jihlavském sídlišti,“ dodává malíř Jakub Tomáš.

Malíř Jakub Tomáš absolvoval v letech 2006 až 2012 Akademii výtvarného umění u profesora Vladimíra Kokolii a profesora Jiřího Sopka. V letech 2002 až 2008 studoval na Západočeské univerzitě v Plzni na Ústavu umění a designu a zároveň učitelství výtvarné kultury. Na české umělecké scéně se profiluje jako výrazný malíř střední generace. Pro dětskou galerii jsou vybrána nejen jeho plátna, ale také scénické a architektonické modely i objekty.

Dlouhodobým konceptem Dětské galerie Lapidárium je přibližovat současné umění dětem i dospělým. Prezentovat výstavy, výtvarné techniky, média i témata skrze doprovodné programy především dětskému publiku.

Rezervace a objednávky doprovodných programů pro školní skupiny na ma@klasterbroumov.cz. Více o doprovodných programech https://ma.klasterbroumov.cz/cs/detska-galerie-lapidarium. Otevírací doba galerie: út – ne: 12 – 16 hodin.

Výstavní program galerie je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR – ochranného svazu autorského, z.s, Královéhradeckého kraje.  Mediálním partnerem je ČRo Hradec Králové.

Michaela Plchová

Agentura pro rozvoj Broumovska
Vzdělávací a kulturní centrum Broumov

Tel: 734 257 512
Email: michaela.plchova@aprb.cz

Podpořte nás