Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Březen: Aleš Březina a Therese Aune

2. rezidenční pobyt

Aleš Březina

Aleš Březina je český hudební skladatel a muzikolog. Vystudoval hru na housle na Konzervatoři v Plzni a muzikologii na univerzitách v Praze, Basileji a Berlíně. Na Univerzitě Palackého v Olomouci absolvoval postgraduální studium zakončené titulem Ph.D. Ve své vědecké profesi se věnuje především bádání o Bohuslavu Martinů a české a světové hudbě 20. a 21. století. Od roku 1995 je ředitelem Institutu Bohuslava Martinů v Praze (www.martinu.cz). Vydal několik knih, odborných sborníků a vědeckých studií v českých i zahraničních časopisech, přednášel v Evropě a USA. Byl dramaturgem řady hudebních festivalů a dramaturgicky spolupracuje s mnoha orchestry a operními domy v Čechách i v zahraničí.

Jeho orchestrální skladby, melodramy a suity z jeho filmových a divadelních hudeb uvedla Filharmonie B. Martinů Zlín, Pražský komorní orchestr, Guarneri trio Prague, Dvořákovo trio, Severočeská filharmonie Teplice, Jihočeská filharmonie a Filharmonie Hradec Králové.  Březina složil hudbu k více než 20 filmům, např. Jana Hřebejka, Petra Zelenky, Jiřího Menzela a dalších. Za svou filmovou hudbu byl několikrát nominován na cenu Český lev, Cenu české filmové kritiky a cenu European Film Composer 2010. Rozsáhlá je i jeho práce pro divadlo, kde spolupracoval s Robertem Wilsonem, Jiřím Ornestem, Jiřím Nekvasilem, Janem Hřebejkem, Jiřím Menzelem, Pamelou Howard, Šimonem Cabanem, Janem Nebeským, Martinou Schlegelovou, Michalem Dočekalem, Petrem Zelenkou, Janou Kališovou, Martinem Vačkářem, Romanem Meluzínem ad.

Therese Aune

Therese Aune je norská muzikantka a skladatelka, která vystudovala Rhythmic Music Conservatory v Kodani.  Skládá experimentální popovou hudbu – někdy snovou a evokativní, jindy drsnou. Její skladby odrážejí protichůdné touhy – být sama, a zároveň někam patřit, být samostatná, a zároveň závislá na ostatních. Kromě skládání hudby pro své vlastní sólo projekty strávila Therese Aune předchozí roky také skládáním hudby pro umělecké instalace, podcasty a filmy. V nedávné době se věnovala především skládání soundtracku pro svůj první celovečerní dokument – film „White Lies“ režisérky Emilie Beck. Film bude mít premiéru 26. března na filmovém festivalu Cph:dox v Kodani. Therese Aune má na kontě dvě alba: “Billlowing Shadows, Flickering Light” (2012) a “Cocoon” (2015). Přispěla také na desky jiných umělců, např. Who killed Bambi, Calum Builder a Siri Byrkjedal.

Reportáž o spolupráci Aleše Březiny a studentů Gymnázia Broumov: ZDE

Rozhovor s Alešem Březinou v ČRO HK: ZDE

Podcast s Alešem Březinou: ZDE

Podcast s Therese Aune: ZDE

Podcast s Alešem Březinou a Therese Aune v angličtině: ZDE

Video se studenty Gymnázia Broumov: ZDE

Video z 2. rezidence: ZDE

Podpořte nás