Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

TZ - Z Norska i Česka zamířily do broumovského kláštera první hudební rezidentky: Tuva Hellum a Kristina Barta

1. 11. 2021

Broumov – Ve Vzdělávacím a kulturním centru Broumov v broumovském klášteře startují hudební rezidence. Na listopadovou měsíční rezidenci sem zavítaly norská muzikantka Tuva Hellum a česká hudebnice Kristina Barta. Děje se tak v rámci projektu Hortus Musicalis Broumov – rezidence, kulturní výměna, komunita, který byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP 2014–2021, z programu KULTURA, a potrvá do dubna 2023.

Obě rezidentky stráví v broumovském klášteře měsíc a budou zde nejen skládat texty a hudbu ke svým novým projektům, ale i spolupracovat s místní komunitou. Také využijí prostory klášterního nahrávacího studia, které bude díky projektu dovybaveno a modernizováno, a poskytne tak lepší zázemí kapelám, jež zde mohou nahrávat. Obě muzikantky pak v závěru rezidence čeká společný koncert pro veřejnost v rámci hudebního programu ArtCafé+.

Kristina Barta

Pianistka a skladatelka Kristina Barta vystudovala hoboj na Pražské konzervatoři a jazzový klavír na Hudební a taneční fakultě AMU v Praze. Je držitelkou několika ocenění (např. nejlepší klavírní interpretace v polské soutěži Powiew Mlodego Jazzu 2017, nejlepší jazzová kompozice roku 2016 a další). V roce 2017 spolupracovala jako klavíristka s mezinárodním Euroradio Jazz Orchestra. Trio, které založila spolu s Janem Fečem a Markem Urbánkem v roce 2015, je základem všech jejích projektů. Trio zvítězilo v soutěži Jazz Prix 2015 a v roce 2016 se umístilo mezi finalisty Euroradio Jazz Competition v Nizozemsku. Kristina vystupovala na mnoha koncertních místech Evropy a třikrát vystoupila také v rámci hudebního klubu ArtCafé v broumovském klášteře. V roce 2017 vydala debutové album EMA29. Aktuální album Love and Passion s projektem Event Horizon vyšlo v dubnu 2021.

„V broumovském klášteře se chystám zkomponovat nové intimní dílo inspirované prostorem a lidmi v něm. Na nové kompozici bych pak ráda pracovala s norskou rezidentkou Tuvou a do hudebních aktivit chci zapojit i místní komunitu. Předběžně jsme na spolupráci domluveni s broumovským saxofonistou Jakubem Šafářem, s nímž nás pak v závěru rezidence čeká i společný koncert,“ uvedla Kristina Barta.

Tuva Hellum Marschhäuser

Muzikantka Tuva Hellum Marschhäuser pochází z norského Osla a věnuje se alternativní hudbě a indie rocku.  V roce 2018 vydala debutové album Soft Drop, na které v roce 2019 navázalo album I entered the Void, nominované na norské Grammy. V květnu 2021 vydala Tuva pod svým vlastním labelem Passions Flames třetí album s názvem Growing Pains & Pleasures. Je členkou asociace NOPA, která je partnerem projektu.

Během broumovské hudební rezidence bude Tuva skládat texty a hudbu k novému albu, které vznikne na motivy knihy The Outlaw Ocean, a velké plány má i s místní komunitou! „Ráda bych pozvala děti z Broumova, které na něco hrají, aby si se mnou v rámci hudebního workshopu Music Lab vyzkoušely hraní v kapele. Na zkušenostech nezáleží. Nejprve se společně naučíme nějaký cover song a pak zkusíme složit vlastní písničku,“ plánuje Tuva Hellum.

Partner projektu z Norska

Partnerem projektu je asociace NOPA (Norská společnost skladatelů a textařů), která do Broumova vyšle na hudební rezidence své členy, podělí se o své know-how z oblasti autorských práv aj., a zajistí českému projektovému týmu program pracovních pobytů v Norsku.

Hortus Musicalis Broumov

Projekt “Hortus Musicalis Broumov – rezidence, kulturní výměna, komunita” rozšíří nabídku Vzdělávacího a kulturního centra Broumov o nové programy, posílí kapacitu instituce, včetně posílení spolupráce a kulturní výměny mezi Českou republikou a Norskem, a zároveň přispěje k rozvoji regionu a k posílení soudržnosti místní sociálně různorodé komunity. Celkové náklady projektu jsou 5 246 435 Kč, výše samotného grantu pak 4 721 827 Kč.

Kateřina Ostradecká

Agentura pro rozvoj Broumovska
Vzdělávací a kulturní centrum Broumov

Tel: 491 521 283, 723 282 214
Email: katerina.ostradecka@broumovsko.cz

Podpořte nás