Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Tvůrci operky

Kdo operku vytvořil?

ŠTĚPÁNKA BALCAROVÁ

Štěpánka Balcarová je česká trumpetistka, skladatelka a dirigentka. Je absolventkou prestižní polské Hudební akademie Karola Szymanowského v Katowicích. Skladbu studovala na Hudební akademii v rakouském Grazu. Momentálně vyučuje na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze a na katedře jazzové hudby pražské HAMU. Pravidelně vede workshopy pro školní a amatérské big bandy (např. Hoyerswerda, Neubrandenburg).

Je kapelnicí několika hudebních formací - big bandu Concept Art Orchestra, česko-polského kvinteta Inner Spaces nebo septeta s polskou zpěvačkou Malgorzatou Hutek. Příležitostně spolupracuje s dalšími významnými hráči české jazzové scény.

Za své improvizační schopnosti byla v minulosti oceněna na mnohých jazzových soutěžích (např. Jazz nad Odrou 2009 a 2010 ve Vroclavi, Jazz Juniors 2009 v Krakově, Zloty Krokus v Jelení Hoře 2009, rakouská soutěž Marianne Mendt 2012, soutěž OSA za nejlepší jazzovou skladbu roku 2020). Získala již dvě ocenění Anděl v jazzové kategorii za alba Light Year (Animal Music, 2012) a The Prague Six (Animal Music, 2015). Další její alba (Vánoce dospělých, 100 Years, Life and Happiness of Julian Tuwim) byla na tuto cenu nominována.

ZDENĚK HAVLÍČEK

Je český klavírista a hudební publicista. Vystudoval Hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a Konzervatoř Jaroslava Ježka v oborech klavír a skladba. Rok strávil na stipendijním pobytu v Austrálii, kde se věnoval studiu domorodé hudby se zaměřením na nástroj didgeridoo. Působil jako korepetitor a pedagog na ZUŠ v Benešově a na ZUŠ v Praze, v Hostivaři. V současné době je hudebním redaktorem v Českém rozhlase na stanici Vltava.

Je členem spolku Loutky v nemocnici, které se hravou formou snaží ulehčit pobyt dětí v nemocnicích a léčebnách. Koncertuje a pořádá workshopy pro děti s hudebním seskupením HUJER (Hudba Je Radost).

MATĚJ FORMAN

Je druhým z dvojčat herečky Věry Křesadlové a filmového režiséra Miloše Formana. Studoval na VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky a absolvoval roční studium na Columbia University (ateliér grafiky). Na začátku 90. let založil s bratrem Petrem a několika dalšími přáteli Divadlo bratří Formanů, volné sdružení komediantů bez stálé scény. Zprvu se na projektech podílel jen jako herec, nyní i v roli vedoucího výtvarného týmu.

Vedle divadla se Matěj Forman uplatňuje především jako ilustrátor. Svými grafikami a kresbami doprovodil trilogii dětských knih Jiřího Stránského, vzniklých na základě dopisů z komunistického vězení, Povídačky pro Klárku (1996), Povídačky pro moje slunce (2002) a Perlorodky (2005). Kromě toho se podílel i na výtvarných realizacích do dětských oddělení ve Fakultní nemocnici Motol.

Ve filmu se jako herec spolu se svým dvojčetem Petrem objevil už v dětském věku v trilogii o rodině Homolkových (Ecce Homo Homolka 1969, Hogo-fogo Homolka 1970, Homolka a tobolka 1972). Kromě Barokní opery (1997) si zahrál menší roli např. ve filmech Vaterland – lovecký deník (2004, D. Jařab), Mazaný Filip (2003, V. Marhoul), či jako levnější varianta počítačového triku ve filmu Akumulátor (2001, J. Svěrák).

Podpořte nás