Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Adršpašské skály

Vzhůru do největšího skalního města Evropy.

Adršpašské skalní město je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou tvořeny kvádrovými pískovci. Spolu s Teplickými skalami tvoří největší celistvé skalní město České republiky. Zároveň jsou tato dvě skalní města evropsky proslulým pojmem.

Skalní město je zpřístupněno značeným prohlídkovým okruhem, který lze projít individuálně nebo za doprovodu místního průvodce s výkladem. Na prohlídkový okruh se platí vstupné. Prohlídku skal s průvodcem lze objednat v adršpašském informačním centru nebo u pokladny u vstupu do Adršpašských skal.

Po horním jezírku nacházejícím se nad Velkým vodopádem se lze projet na pramici, na dolním jezírku (bývalá pískovna) funguje půjčovna lodiček. Adršpašské skály nabízí také množství terénů pro skalní lezení různé obtížnosti. Skalní lezení lze provozovat pouze ve vyznačených oblastech a za určitých pravidel. Správa Chráněné krajinné oblasti Broumovsko apeluje na horolezce, aby dodržovali podmínky udělené výjimky, a to zejména zákaz vstupu mimo oblasti povolené k lezení. Text výjimky je na internetových stránkách Českého horolezeckého svazu.

Mezi známé útvary skalního města patří Milenci, Starosta a Starostová, Džbán, Homole cukru, Sloní náměstí...

Pískovcové jezírko v Adršpašském skalním městě
Jezírko v Adršpašských skalách je jedním z atraktivních cílů turistů, je napájeno říčkou Metují, která ve skalách pramení. Při odtoku Metuje z jezírka je vytvářen Velký a Malý vodopád. K jezírku se dostaneme po žluté značce a po schodech, které byly zhotoveny již roku 1843.

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály, jež je součástí Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Toto nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Po březích jezera vede 1,5 km dlouhý prohlídkový okruh a v letní sezóně je zde v provozu půjčovna lodiček – koupání v jezírku je ale přísně zakázáno pod pokutou! Pro svoji atraktivitu se adršpašské jezírko objevilo v nejedné filmové pohádce, např. Třetí princ, Z pekla štěstí 2 aj.

Velký a malý Adršpašský vodopád
Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Malý vodopád je vysoký necelé 4 metry a lze ho dobře pozorovat z altánku u rozcestníku skalního okruhu a žluté turistické trasy.

Velký vodopád je přibližně 50 metrů nad malým vodopádem v úzké skalní soutěsce. Jeho výška je přibližně 16 metrů. Je ukryt ve skalní jeskyni, zpřístupněný chodbou a dřevěnou lávkou. Průtok ve vodopádu je regulován, neboť těsně nad vodopádem je malá přehrada ("Jezírko"), kde jsou projížďky na loďkách. Pro lepší zážitek z vodopádu je doporučeno zakřičet "tajné zaklínadlo" a přesvědčit tak obsluhu stavidla, aby na chvíli pustili víc vody.

Podpořte nás