Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Jan Stolín / Ze dne do noci

18. 1. – 30. 3. 2024

Vernisáž: 18. 1. 2024 od 16:00

Kurátor: Radek Wohlmuth

Pátou sezónu dětské galerie Lapidárium otevírá výstava Jana Stolína, která ve shodě s jeho uměleckou profilací odkazuje k prostředí, v němž se odehrává a jeho reinterpretaci. Na jedné straně je to místo bývalé klášterní prádelny, tedy technické zázemí produchovnělého prostoru, které vrací spirituální myšlenky a rituály do praktické reality všedního dne. Na straně druhé chce reflektovat fascinující krajinu Broumovska, jež se prostírá do širokého okolí impozantního barokního komplexu. Prostorová site specific instalace pracuje s typickým vizuálním jazykem tohoto autora, kdy jako stavební prvky využívá ready made, tedy už existující průmyslově nebo manuálně vyrobené objekty. V tomto případě například lešenářské trubky, pružné potrubí vzduchotechniky nebo dermoplastické preparáty (vycpaniny). Jeho přístup k „materiálu“ není pouze formální, ale disponuje symbolickým přesahem, takže otevírá nejen otázky na historické zvazbení a vzájemný poměr obou emotivně působivých míst a způsoby jejich prožívání, ale může vést i k racionálním úvahám o tom, čím byla dříve a čím se stala dnes.

Jan Stolín (1966) absolvoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Je nejen respektovaným vizuálním umělcem, ale i zkušeným kurátorem. Od roku 1998 působí na Fakultě umění a architektury. V roce 2012 získal docenturu. Od roku 2023 je děkanem a vedoucím katedry umění. V roce 2000 byl finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého, o rok později získal Čestné uznání Grand Prix Obce architektů.

Výstava otevírá v galerii Lapidárium celoroční cyklus projektů pedagogů vysokých uměleckých škol zaměřených na dětského diváka.

Doprovodné programy pro školy: Komentované prohlídky a workshopy pro školy realizujeme v kterékoliv pracovní dny a hodiny na základě objednávky na e-mailu ma@klasterbroumov.cz. Vstupné mají školy za zvýhodněnou cenu 20 Kč/žák student. Programy pro 1. a 2. stupeň ZŠ a SŠ trvají 90 minut. 

Doprovodné programy pro veřejnost:

30. 3. 2024 od 14:00 hod 
Autorský workshop s Janem Stolínem
STÍNY ZVÍŘAT - tak se jmenuje program pro veřejnost, který povede umělec, pedagog a kurátor Jan Stolín. Rozmanité siluety fauny budeme tvarovat i malovat v prostoru Lapidária. Jejich stíny se stanou na pár hodin součástí výstavy a už navždy fotoreportu z dernisáže. A jak bude pokračovat příběh aktuální instalace umělce, bude jen na vás a na vašich dětech. 
Sobotní odpoledne bude nejen prostor k tvoření a povídání s autorem skvělé instalace Ze dne do noci v Lapidáriu, ale 30. březen bude zároveň dernisáží - posledním dnem, kdy bude tvorba Jana Stolína k vidění v broumovském klášteře. Přijďte, je jedno jestli s dětmi, nebo sami. Naše programy jsou přístupné všem. 
Vstupné: 100 Kč / osoba 
Předprodej on-line na webu SMSticket.cz 
Studenti uměleckých škol mají vstupné zdarma. 
Více informací a rezervace: ma@klasterbroumov.cz, t. 603 271 426 

1.3. 2024 od 15:00 hod
Reinterpretace prostoru 
Reinterpretace je změnou prostoru. Je to zásah do veřejného místa budovy, stavby atd. Autor naší výstavy Jan Stolín k tomu využívá různé technické materiály, kterými jsou ventilátory, trubky a další již použité předměty. Přijď se i ty stát umělcem! Přijď i ty změnit náš prostor s použitím recyklovaného materiálu a pozorovat i zaznamenat svou instalaci. 
Vhodné pro děti od 6 let
Doba trvání: 1,5 hod.  
Vstupné: 100 Kč / osoba; předprodej on-line na webu SMSticket.cz 
Více informací a rezervace: ma@klasterbroumov.cz, t. 603 271 426

17. 2. 2024 od 14:00 hod
Sobotní ateliér – STROJ ČASU
Instalace umělce Jana Stolína se nazývá Ze dne do noci a v naší fantazii může být strojem, kterým lze cestovat v čase. Přijďte si do naší galerie postavit svůj stroj času, nebo vy nejmenší svou "kuličkodráhu". Budeme si hrát jako děti a pracovat jako umělci.
Pro děti od 5 let
Doba trvání: min.1,5 hod.  
Vstupné: 100 Kč / osoba; předprodej on-line na webu SMSticket.cz 
Více informací a rezervace: ma@klasterbroumov.cz, t. 603 271 426

Podpořte nás