Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Klaudie Hlavatá / Zatmění

21. 9. – 16. 12. 2023

Vernisáž: 21. 9. 2023 od 16:00

Kurátor: Radek Wohlmuth

Práce absolventky Akademie výtvarných umění v Praze Klaudie Hlavaté (1992) zaujmou nejen osobním přístupem a silnými tématy se symbolickým přesahem, ale i originální technikou. Jejím základem je koláž, kterou ale tato autorka dokázala povýšit na vyšší úroveň. Nejenže vedle sebe klade fotografie, reprodukce nebo ilustrace, jak je obvyklé, ale zároveň tyto kompozice doprovází vlastními - především kresebnými a malířskými zásahy.

Dalším unikátním prvkem je plexisklo, které tvoří podložku jejích prací. Zvětšuje formát koláží v některých případech až na dva metry a zároveň umožňuje využívat transparentnost nebo naopak hru stínů. Její motivy se vymykají běžné klasifikaci malířských témat. Je možné o nich uvažovat jako o psychologických schématech nebo projekcích, mentálních mapách, fragmentálních obrazech, případně zvláštním spojení vnitřní krajiny těla a mysli.

Pro Dětskou galerii Lapidárium připravila Klaudie Hlavatá speciální cyklus na základě pohádky o touze Slunce a Měsíce po vzájemném setkání, kterou sama napsala. Ve své koncepci při tom využívá i principy leporela tak, jak je známe z dětství. Také v tomto případě jí nebeská tělesa posloužila jako symboly pro vědomí a nevědomí, jež dávají jejímu příběhu další významový rozměr.

Projekt podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Královéhradecký kraj, Státní fond kultury ČR, Nadační fond GESTOR pro současné umění a GESTOR - ochranný svaz autorský, z.s. Mediálním partnerem je Český rozhlas HK a Naše Broumovsko.

Doprovodné programy: 

Školní kolektivy mohou komentovanou prohlídku nebo workshop k výstavě navštívit v kterýkoliv čas i mimo otevírací dobu po domluvě s galerijní edukací: ma@klasterbroumov.cz
Veřejnost se na doprovodné programy přihlašuje přes smsticket, nebo e-mail: ma@klasterbroumov.cz. Rezervace místa je vždy nutn

LISTOPAD

Autorský workshop s Klaudií Hlavatou – Být Sluncem nebo Měsícem?  
Termín: So 4. 11. 2023, 14 – 16:00 h 
Masky, škrabošky, nebo vitráže budeme kolážovou technikou vyrábět spolu s umělkyní Klaudií Hlavatou na programu, který připravila jako premiéru do Dětské galerie Lapidárium. Budeme lepit, svítit, promítat a proměňovat se.  
Doporučený věk: 6+  
Vstupné: 120 Kč / osoba 
Zakoupení vstupenek: smsticket.cz nebo na místě 
Více informací: ma@klasterbroumov.cz nebo t. 603 271 426

Leporelo - w o r k s h o p C Z / P L
Termín: Čt 29. 11. 14:30 h
Workshop "Leporelo" ve výstavě Klaudie Hlavaté - Zatmění
Leporelo je možná ta úplně první knížka, kterou jsme jako malí drželi v ruce a „četli“. Vezměte děti a přijďte si s nimi vyrobit leporelo vlastní, které bude plné kolážových obrázků a příběhů.
Rezervace: ma@klasterbroumov.cz
Projekt je spolufinancován Vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska diky Visegrádskym grantům z Mezinárodního visegrádského fondu. Cílem fondu je podpořit projekty pro udržitelnou regionální spolupráci ve střední Evropě.

 

Ateliér – Šití ledvinek a tašek zbannerů  
Termín: Ne 26. 11. 2023, 13 6:00 h 
Potřebuješ originální ledvinku nebo designovou tašku? Přijď si vybrat vzor a ušít si co potřebuješ ze starých artových bannerů. Střihy i materiál budou připravené.  
Doporučený věk: 15+ 
Vstupné: 300 Kč / osoba 
Zakoupení vstupenek: smsticket.cz nebo na místě 
Registrace nutná: ma@klasterbroumov.cz nebo t. 603 271 426 

PROSINEC

Koláže inspirované výstavou Zatmění 
Termín: So 9. 12. 2023, 14-16:00 h  
Zkusit si vyrobit velkoformátovou koláž inspirovanou tvorbou Klaudie Hlavaté můžete přijít zkusit na oblíbený sobotní ateliér do Lapidária. Těšíme se na vás, ale i na všechny příběhy, které nám v galerii díky vám oživnou.  
Doporučený věk: 5+ 
Vstupné 90 Kč / osoba 
Zakoupení vstupenek: smsticket.cz nebo na místě  
Registrace nutná: ma@klasterbroumov.cz  

SNOVÉ KRAJINY – workshop a dernisáž s Klaudií Hlavatou  
Termín: So 16. 12. 2023, 14-16 h. 
Tématem pro tvoření koláží nám tentokrát budou zasněžené krajiny. Ty skutečné, ale hlavně ty snové. Materiál ke tvoření pro vás budeme mít připravený. Budou to jednak staré publikace s tematikou zasněžených krajin, ale přinést si můžete i vlastní fotografie. Používat budeme materiály, se kterými pracuje Klaudie ve své vlastní tvorbě, tedy i plexisklo.   
Doporučený věk: 5+ 
Vstupné: 120 Kč / osoba 
Zakoupení vstupenek: smsticket.cz nebo na místě  
Registrace nutná: ma@klasterbroumov.cz 

 

Podpořte nás