Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Klaudie Hlavatá / Zatmění

21. 9. – 16. 12. 2023

Vernisáž: 21. 9. 2023 od 16:00

Kurátor: Radek Wohlmuth

Práce absolventky Akademie výtvarných umění v Praze Klaudie Hlavaté (1992) zaujmou nejen osobním přístupem a silnými tématy se symbolickým přesahem, ale i originální technikou. Jejím základem je koláž, kterou ale tato autorka dokázala povýšit na vyšší úroveň. Nejenže vedle sebe klade fotografie, reprodukce nebo ilustrace, jak je obvyklé, ale zároveň tyto kompozice doprovází vlastními - především kresebnými a malířskými zásahy.

Dalším unikátním prvkem je plexisklo, které tvoří podložku jejích prací. Zvětšuje formát koláží v některých případech až na dva metry a zároveň umožňuje využívat transparentnost nebo naopak hru stínů. Její motivy se vymykají běžné klasifikaci malířských témat. Je možné o nich uvažovat jako o psychologických schématech nebo projekcích, mentálních mapách, fragmentálních obrazech, případně zvláštním spojení vnitřní krajiny těla a mysli.

Pro Dětskou galerii Lapidárium připravila Klaudie Hlavatá speciální cyklus na základě pohádky o touze Slunce a Měsíce po vzájemném setkání, kterou sama napsala. Ve své koncepci při tom využívá i principy leporela tak, jak je známe z dětství. Také v tomto případě jí nebeská tělesa posloužila jako symboly pro vědomí a nevědomí, jež dávají jejímu příběhu další významový rozměr.

Projekt podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Královéhradecký kraj, Státní fond kultury ČR, Nadační fond GESTOR pro současné umění a GESTOR - ochranný svaz autorský, z.s. Mediálním partnerem je Český rozhlas HK a Naše Broumovsko.

Doprovodné programy: 

Na všechny doprovodné programy je možné zakoupit vstupenku na místě, nebo přes smsticket. Rezervace je vždy nutná. 

ZÁŘÍ
Sobotní ateliér: Koláže 
Termín: 30. 9. 2023, 1415:30 h 
Na sobotním ateliéru budeme tentokrát stříhat, skládat kousky fotografií, reprodukcí i ilustrací a vytvářet z nich vlastní kompozice. Podle chuti je budeme doplňovat fantazijními kresebnými a malířskými zásahy, a to přímo ve výstavě od Klaudie Hlavaté Zatmění. 
Vhodné pro všechny, kdo rádi tvoří. 
Cena: 80 Kč, Předprodej: smsticket
Rezervace: ma@klasterbroumov.cz; t. 603 271 426 
 
ŘÍJEN
Sobotní ateliér: Roláž a muchláž
Termín: 7. 10. 2023, 14 – 16:00 h
Název KOLÁŽ je odvozen z francouzského slova “collage” a v překladu znamená “lepení”. Mezi techniky koláže patří také roláž a muchláž, a právě těm se budeme věnovat na sobotním ateliéru ve výstavě Klaudie Hlavaté Zatmění. Na workshop si můžete přinést pár svých fotografii, oblíbených obrázků z časopisů nebo vytisknutých z internetu, zkrátka cokoliv, z čeho budete rádi tvořit. Materiál bude samozřejmě k dispozici i u nás.
Cena: 80 Kč / osoba
Předprodej: smsticket
Doporučený věk: 4 +
Více informací: ma@klasterbroumov.cz nebo t. 603 271 426

 
Leporelo
Termín: 14. 10. 2023, 14 – 16:00 h
Leporelo je možná ta úplně první knížka, kterou jsme jako malí drželi v ruce a „četli“. Vezměte děti a přijďte si s nimi vyrobit leporelo vlastní, které bude plné kolážových obrázků a příběhů. Budeme nejen stříhat a lepit, ale také si přečteme pohádku o touze Slunce a Měsíce po vzájemném setkání, kterou pro svou aktuální výstavu v dětské galerii napsala umělkyně Klaudie Hlavatá. 
Cena: 80 Kč / osoba
Předprodej: smsticket
Doporučený věk: 3 +
Více informací: ma@klasterbroumov.cz nebo t. 603 271 426