Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Martin Skalický / Fixy, pastelky, voskovky a rezavý hřebík s sebou

16. 6. – 9. 9. 2023

Vernisáž: 15. 6. 2023 od 16:00

Kurátor: Radek Wohlmuth

Už návodné pojmenování výstavy Martina Skalického (1976) upozorňuje na její interaktivitu. Nezvyklost ještě podtrhuje informace, že se jedná o projekt sochaře. Absolvent brněnské FaVU, kde studoval u Michala Gabriela, v něm reaguje na dnes často opomíjenou (pozapomenutou) skutečnost, že mnoho historických plastik bylo původně barevných. Své práce z pryskyřicemi vytvrzeného textilu, které často vytváří na základě již existujích forem, proto tentokrát vystavuje většinou také jednobarevné. Jedná se o drobnější stejně jako monumentální formáty, jejichž předobrazy jsou někdy anonymní, jindy autorsky přesně určené, jako třeba v případě hlavy ze sousoší od jednoho ze zakladatelů českého moderního sochařství Jana Štursy. Teprve pozdější řízeně-živelné zásahy malých i velkých návštěvníků galerie tedy určí definitivní vzhled každé sochy. Kromě otázek polychromie, restaurátorství a iluze týkající se dnešních představ o „pravé“ podobě starého umění, k nimž „prostorové omalovánky“ vybízejí,  Martin Skalický ve druhém plánu otevírá i další živá témata. Mohou jimi být naopak hranice a formy vandalství, tetování nebo poškození jako nová estetika, kam může spadat i tagování sprejerů. Jak ale naznačuje název Sochy k zulíbání, i v tomto případě půjde hlavně o to, aby člověk získal k umění osobní vztah.

Projekt podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Královéhradecký kraj, Státní fond kultury ČR, Nadační fond GESTOR pro současné umění a GESTOR - ochranný svaz autorský, z.s. Mediálním partnerem je Český rozhlas HK a Naše Broumovsko.

Doprovodné programy: 
Na všechny doprovodné programy je možné zakoupit vstupenku na místě, nebo přes smsticket. Rezervace je vždy nutná. 

ZÁŘÍ

Workshop se sochařem Martinem Skalickým - OD JEDNOROŽCE PO MEČÁKA
Termín: so 9. 9. od 14 h
Modelovat ze starého papíru a izolepy fantazijní konstrukce, tvary i detaily a vytvořit cokoliv od jednorožce po mečáka, můžete na autorském workshopu se sochařem Martinem Skalickým. Přijít může kdokoliv, koho zajímá umění a tvorba umělce Martina Skalického. Sobotní workshop je zároveň dernisáží a příležitostí k rozloučení s výstavou.
Vstupné zdarma - program se koná v rámci akce Zažít Broumov jinak.
Rezervace nutná na e-mailu: ma@klasterbroumov.cz; nebo t: 603 271 426

SRPEN

Tvořivá dílna - MUCHLÁŽ
Termín: so 5. a út 22. 8. od 14 h
Necháme se inspirovat výstavou Martina Skalického a vytvoříme sochy výtvarnou technikou, které se trefně říká muchláž. Přijít může úplně každý, nezáleží na věku ani na uměleckém nadání, protože dobře provlhčený papír dokážeme zmuchlat všichni. Pak už se stačí jen dívat a nebát se barev.
Délka: 1,5 h
Cena: 80 Kč
Předprodej vstupenek: smsticket
Rezervace: ma@klasterbroumov.cz, t. 603 271 426 

Kresba pro začátečníky i pokročilé 
Termín: so 26. 8. od 14 h
Umění kresby tužkou nebo uhlem a umění se dívat budeme poznávat na figurálních sochách Martina Skalického v jeho výstavě.
Délka: 1,5 -3 h (podle věku)
Cena: 80 Kč
Předprodej vstupenek: smsticket 
Rezervace: ma@klasterbroumov.cz, t. 603 271 426 

Sochařský workshop
Termín: čt 10. 8. od 14 h
Děti si vyzkouší práci sochaře od náčrtů po práci s různými materiály. Budeme pracovat s hlínou, sádrou, drátem nebo textilem. Inspirací nám budou barokní sochy v klášteře, ale i umění Martina Skalického.
Délka: 2 h
Cena: 80 Kč,
Předprodej vstupenek: smsticket
Rezervace: ma@klasterbroumov.cz, t. 603 271 426 

Sobotní ateliér
Termín: so 12. 8. od 14 h
Bádání po broumovském klášteře a výroba barokního štuku bude náplní sobotního výtvarného ateliéru. Inspirací nám budou jak štukatérské práce barokních mistrů, tak tvorba Martina Skalického v Lapidáriu. 
Délka: 2 h
Cena: 80 Kč
Předprodej vstupenek: smsticket
Rezervace: ma@klasterbroumov.cz, t. 603 271 426 

Rozhovor s Martinem Skalickým ZDE.

Podpořte nás