Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Oľga Paštéková / Mezisvěty

8. 4. – 5. 6. 2022

Termín výstavy: 8. 4. – 5. 6. 2022
Vernisáž: 7. 4. 2022 od 16 h
Kurátor: Radek Wohlmuth

První zahraniční autorka, která vystavuje v broumovské Galerii Lapidarium, slovenská malířka Oľga Paštéková (1984), se dlouhodobě zabývá tématem udržitelnosti a proměny životního prostředí ve smyslu postupného pronikání původní přírody a kulturního prostoru formovaného civilizačními zásahy. Na to se také soustředí její nový projekt. Jak už naznačuje jeho název Mezisvěty, snaží se zaměřit na  místa, která ještě nejsou úplně jasně pojmenovaná a nacházejí se někde mimo tradiční a především jednoznačné definice vnímání našeho světa. 

Pomocí symbolů a fragmentů „známého“ se snaží uchopit to, co teprve vzniká a rozvíjí se, aby upozornila na proměnlivost všeho kolem a nové situace a vztahy, které mnohdy nečekaným způsobem utvářejí novodobou realitu. Výstava absolventky Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě, která studovala i na Akademie der bildenden Künste ve Vídni, sice vychází z malby, ale tradiční obrazové vyjádření posouvá stále více směrem k prostorovým instalacím. Také v tomto případě konstruuje prolínavý imaginární prostor na pomezí interiéru i exteriéru, který kombinuje industriální i přírodní prvky. 

Jakkoli má výsledek smyšlený charakter Oľga Paštéková přitom vychází z konkrétních indicií, prožitků, ale i městských areálů, ať se nacházejí v Košicích, Vítkovicích, nebo třeba právě Broumově. Při svém vizuálním přemýšlení se nezaměřuje jen na poměr člověka k proměněné krajině, ale například také na fungování divokých zvířat v průmyslovém terénu a urbánních celcích. Nejde jí přitom o to, hledat rozdíly, ale naopak to, co obě skupiny spojuje. Důležitým pojmem v tomto případě může být i „zabydlení“, tedy spontánní tendence společná lidem i zvířatům budovat i na těch nejnepravděpodobnějších místech zázemí, ať jsou to doupata, chaty nebo dětské bunkry.

Interaktivní výstava odkrývá dětem a dospělým dva zvláštní světy. "Deti sa na výstave ocitnú vo zvláštnom, ale nie neznámom svete. Pri prechádzke cez rôzne objekty a príbytky zistia – že ho dobre poznajú. Kto si v detstve nerobil skrýše a bunkre? Je v nich trochu tajomstva a tak blízko k divočine. Malý návštevník bude citlivejšie vnímať vzťah medzi svetom ľudí a zvierat – a takisto medzi našimi prirodzenými prostrediami, ako je mesto a príroda. Pochopí, že tieto dva svety sú iné, ale vôbec nie sú od seba až také vzdialené – že všetci sme súčasťou jedného celku. Jediná cesta je – porozumieť si," říká umělkyně Oľga Paštéková.

Autorský workshop s Oľgou Paštékovou (citronová malba) a dětská diskuse o vlcích na Broumovsku s Hnutím Duha: 21. 5. 2022 od 18 h

Dernisáž výstavy s autorkou: 4. 5. 2022 od 14 h

Doprovodné programy pro školy nabízíme po - pá v kteroukoli vyučovací hodinu. Objednávat své žáky a studenty můžete na t. 603 271 426 nebo e-mailu pavla.semerakova@email.cz
Cena: 20 Kč / žák, student

Dětská galerie Lapidárium je otevřená každý den, kromě pondělí: od úterý do pátku 10:00–16:00, v sobotu a v neděli 12:00–16:00. 
Výstavní program galerie je realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR – ochranného svazu autorského, z.s.

Podpořte nás