Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

zpět

Ondřej Vyhnánek aka X – Dog / Everything is Black and White

31. 3. - 10. 6. 2023

Vernisáž: 30. 3. 2023 od 16:00 h

Kurátor: Radek Wohlmuth

Nová výstava Ondřeje Vyhnánka (1983), jednoho z nejvýraznějších českých autorů s kořeny v graffiti, ironicky polemizuje se zavedeným rčením, že nic není černobílé. Jeho cyklus obrazů a glazované keramiky vytvořený speciálně pro Dětskou galerii Lapidárium, se snaží ukázat, že černobílé – respektive černé, nebo bílé je naopak všechno. On sám přitom někdy až brutálně upřímným způsobem konfrontuje svou odlehčenou kresbu a motivy inspirované popkulturní estetikou s tvrdou realitou všedního dne. Do jeho zhuštěných kompozic tak nenápadně pronikají i témata kvality života, stárnutí, nebo inflace. Výsledkem ovšem nemusí být – jak by se mohlo zdát – výhradně bezbřehý pesimismus, spíš pravý opak, tedy snaha o nadhled a zamyšlení, díky němuž se může člověk naučit třeba právě přesněji rozlišovat to, co je černé, co bílé, a podle toho se pak i chovat.

Velkým zdrojem inspirace je pro Ondřeje Vyhnánka svět internetu a procesy které v něm probíhají. Fakenews, reels, překrucování informací, pravdy, nepravdy, laciné zdroje, vytržené citáty z kontextu, ale také memy, kulturní geny, které se neustále duplikují, až se úplně pozmění jejich původní význam. V tomto digitálním světe, kde je čím dál snazší věci pozměnit, vymazat nebo úplně otočit, je tak jednoduché zabloudit nebo se dokonce ztratit. „Právě tento přerod našeho reálného a digitální světa se snažím zobrazit v mých obrazech, kde spolu ilustrace a nápisy vzájemně komunikují formou abstraktního komiksu. Balancuji zde na hraně trapnosti, polemizuji nad kvalitou sdělení, kladu otázky a neznám na ně odpovědi, ale taky jen zobrazuji úplně běžný věci z reálného života,“ vysvětluje Ondřej Vyhnánek.

Doprovodné programy:

PRO ŠKOLY

Program pro MŠ a 1. st. ZŠ - Modelování

Co je černé a co bílé? Pojďme se zamyslet nad významem barev a modelovat své objekty inspirované výstavou.
Cena: 20 Kč / žák; Délka programu: 45 minut
Školy mohou galerii navštívit v kteroukoliv hodinu i den po domluvě s lektorským oddělením. Email: ma@klasterbroumov.cz, t. 603 271 426

Program pro 2. st. ZŠ 
V programu, který probíhá přímo ve výstavě Ondřeje Vyhnánka, budou žáci každý sám i společně, hledat černé a bílé kolem sebe. A to jak doslovně, tak i ve skrytém významu rčení, že nic není černobílé, o kterém je autorova výstava. Používat při kresbě jen černou a bílou fixu na černý nebo bílý karton? Bude to pro nás svazující a bude nám chybět jiná barva? Jaký význam mají barvy v našem světě? Kdy utíkáme do černobílého světa? A samozřejmě nebude chybět komentovaná prohlídka výstavy.
Cena: 20 Kč / žák; Délka programu: 90 minut
Školy mohou galerii navštívit v kteroukoliv hodinu i den po domluvě s lektorským oddělením. Email: ma@klasterbroumov.cz, t. 603 271 426

Program pro SŠ 
Jaké to je, když studenti mohou sami interpretovat díla autora? Co objeví v autorových obrazech? Každý ze studentů si bude moct vybrat jedno autorova dílo a vcítit se do role kritika umění nebo redaktora kulturní rubriky. 
Cena: 20 Kč / student; Délka programu: 90 minut
Školy mohou galerii navštívit v kteroukoliv hodinu i den po domluvě s lektorským oddělením. Email: ma@klasterbroumov.cz, t. 603 271 426

PRO VEŘEJNOST:

GRAFFITI WORKSHOP S X-DOGEM
22. 4. od 14 hodin
Přijďte si vyzkoušet, jak se tvoří ve veřejném prostoru s jedním z předních graffiti autorů. Jde již o druhý workshop, kdy děti společně s legendou graffiti scény pomalují šedivou zeď v Broumově. Jak se tvoří ve veřejném prostoru a kdy je to umění a kdy vandalismus? Kde jsou kořeny a hranice graffiti? Přijďte si poslechnout vyprávění X-Doga a sprejovat spolu s ním.

Workshop: ČERNOBÍLE
Sobota 27. 5. od 14 – 15:30 h 
Přijďte se s námi zamyslet nad světem kolem nás a přijďte s námi nakreslit černobílou planetu. Pomocí papírů a fixů vytvoříme komiksové kresby inspirované stylem maleb Ondřeje Vyhnánka a výstavou „everything is black and white“. 
Vhodné pro děti od 6ti let i pro dospělé
Cena: 60 Kč / osoba ; Předprodej vstupenek: sms ticket

Sobotní ateliér: MODELOVÁNÍ - KOMIKS V PROSTORU
Sobota 13. 5. od 14 – 15:30 h 
Během tvoření vstoupíme do černo bílého světa. Inspirujeme se výstavou Ondřeje Vyhnánka a vytvoříme objekty kombinací bílé a černé hlíny, ze které budeme modelovat svět kolem nás. Je svět kolem nás černý a (nebo) bílý? Která barva bude v naší tvorbě převládat? Přijďte, těšíme se na vás!
Vhodné pro děti od 6ti let i pro dospělé
Cena: 80 Kč / osoba; Předprodej vstupenek: sms ticket

(LA)HODNÁ SNÍDANĚ
Sobota 8.4. od 10:00 hod
Napečte a navařte s dětmi co mají rády a přijďte se podělit s ostatními na (La)hodnou snídani. Přijít ochutnávat a sbírat recepty od druhých. Cílem celé akce je sdílet nejen dobré jídlo, ale také prostor a zážitky z kuchařského umění, potkat se a seznámit se. Vítán je každý bez rozdílu, těšíme se na každého. Součástí (La)hodné snídaně je výtvarná cukrářská dílna, kdy budeme péct zákusky z pláten, papírů a temperových barev.
Vstupné zdarma, více informací: ma@klasterbroumov.cz nebo 603 271 426.
Program neprobíhá v návaznosti na aktuální výstavu, ale je společnou akcí organizovanou pod hlavičkou HateFree culture s dětskou galerií a Broumov28.

Fotogalerie z výstavy a doprovodných programů: https://ma.klasterbroumov.cz/cs/ondrej-vyhnanek-aka-x-dog-everything-is-black-and-white 

Dětská galerie Lapidárium je otevřená úterý - pá 12:00–16:00; so - ne 12– 17:00 

Výstavní program galerie je realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR – ochranného svazu autorského, z.s., Města Broumov. Mediálním partnerem je Český rozhlas HK a Naše Broumovsko.

Podpořte nás