Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

Code Keeper


Michal Škapa aka TRON: Code Keeper

Norsko, Baerum Kulturhus

21. 1. 2023 – 11. 6. 2023

Výstava jednoho z nejvýraznějších českých autorů spojeného s graffiti scénou Michala Škapy (1978) představuje aktuální tvorbu s tématem vizuálního prožívání města. V jejím pojetí je writer aktivní tvůrce městských kódů s jinou sociální i emocionální zkušeností než ostatní lidé, který se výrazně podílí na utváření urbánní krajiny. „Do Norska se chystám poprvé a jsem rád, že hned vystavovat. Do prací, které tady budu prezentovat jsem proto kromě jiného zakomponoval i některé budovy a zákoutí z Osla,“ přibližuje Michal Škapa.

Jeho nový projekt je intermediální, připravený tak, aby ovládl celý výstavní prostor. Klade vedle sebe závěsné obrazy, objekty a velkoformátovou projekci, která dokonce umožňuje paralelní vnímání. „Nejen, že ovládá hlavní stěnu interiéru, ale protože se promítá na skleněnou výlohu, je možné ji pozorovat i zvenku, kde se stává  součástí architektury, takže se opticky vrací zpátky tam, odkud vzešla, ven do městské reality, popisuje kurátor výstavy Radek Wohlmuth.

Výstava je naplánovaná na půl roku a v polovině této doby zásadním způsobem změní svoji podobu. „Představím díky tomu obě hlavní linie své tvorby, vysvětluje autor, „nejprve to budou abstraktní písmové kompozice v kombinaci s neony, které těží z mé graffiti zkušenosti, později vystavím drobnopisné městské krajiny vytvářené airbrushem. Ty naopak čerpají z realistického vidění a místy volně i z komiksové a cartoons estetiky.

Michal Škapa

MICHAL ŠKAPA / TRON (1978) Michal Škapa aka TRON patří do silné generace pražských writerů, která se na české graffiti scéně objevila hned v první polovině 90. let a

Podpořte nás