Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

O ztracené vodě


Jazzová operka pro děti O ztracené vodě je bezmála hodinové dílko z pera trumpetistky a skladatelky Štěpánky Balcarové, která se rozhodla zhudebnit libreto s lehkým, vtipným, ale trochu kousavým až satirickým příběhem. Hudba je zkomponována převážně jazzově, neboť sama skladatelka se pohybuje výhradně v tomto žánru. Operka je ale od začátku míněná pro dětské interprety, a tak se na jazzových rytmech, feelingu a harmonii klenou jednodušší, dobře zapamatovatelné melodie. Malí zpěváci a zpěvačky se tak přirozenou formou setkají s jiným žánrem než s hudbou vážnou nebo populární, která se v současné době vyučuje na většině hudebních škol.

“Chtěla jsem napsat hudbu, kterou si děti zamilují. Hudbu, která je sice určená pro ty nejmenší, ale není hloupá ani prvoplánová a neztratí nic na své umělecké kvalitě. Hudbu, která nenásilně spojuje dětský svět se světem soudobé moderní hudby. Troufám si říct, že se mi to povedlo!“ Štěpánka Balcarová

Do představení bude zapojen především dětský sbor broumovské ZUŠ, po jehož boku vystoupí i tři profesionální jazzoví zpěváci (v rolích Jelena, Žabky a Sovy). Zpěváky doprovodí desetičlenný orchestr sestavený z místních hudebníků a rytmická sekce, ve které vystoupí přední čeští jazzmani. Režie i celkového vizuálního obrazu operky se ujme režisér a výtvarník Matěj Forman.

“Malý drahokam hudby, příslib zkušených a neopotřebovaných hudebníků, opora a podpora osvícených podporovatelů a důvěra tvůrců v setkání s dětmi a jejich světem, která kolem vyprávění „O ztracené vodě“ s velkou pravděpodobností zažijeme. Na divadelní scéně jako v krajině nám blízké hledáme životadárné prameny. Radost z divadla, muzicírování a společná tvorba jsou stejně osvěžující a opojné jako chladná voda z tůně ukryté v kapradí uprostřed lesa. A to hledáme.” Matěj Forman 

Premiéra: 14. 6. 2023, 18:00 | Klášter Broumov, sál Dřevník
Vstupné: 190 Kč, předprodej ZDE

Repríza: 15. 6. 2023, 18:00 | Klášter Broumov, sál Dřevník
Vstupné: 190 Kč, předprodej ZDE  

Představení pro školy:
Premiéra 14. 6. 2023, 9:30 | Klášter Broumov, sál Dřevník
Repríza 15. 6. 2023, 9:30 | Klášter Broumov, sál Dřevník
Vstupné: 90 Kč, rezervace na emailu: vaclav.matejicek@broumovsko.cz 

DĚJ OPERKY:

Na pozadí zdánlivě jednoduchého příběhu se před námi otevírá aktuální téma ekologie – především globálního oteplování a úbytku vody. Tyto problémy jdou neoddiskutovatelně ruku v ruce s arogancí a bezohledností těch, kteří si připadají mocní a důležití. 

Hamižné prase odvede lesním zvířátkům veškerou vodu do svého soukromého aquaparku. Zvířátka bloudí lesem jako těla bez duší a snaží se ztracenou vodu najít. Nejprve si myslí, že voda zmizela kvůli velkým suchům, která všude panují. Nakonec je ale Stará moudrá sova přivede na správnou cestu a zvířátka objevují soukromý prasečí bazén s tobogánem. Vodu svedou zpět do svých potůčků a tůněk a nenasytnému praseti se po svém patřičně pomstí. 

Realizace projektu bude probíhat od října 2022 do června 2023. Hudební materiál se bude v režii broumovské ZUŠ zkoušet na podzim a v zimě. Týden před červnovou premiérou proběhnou intenzivní přípravy a zkoušení, které se završí čtyřmi představeními. 

TVŮRCI OPERKY:

Štěpánka Balcarová – hudba
Zdeněk Havlíček – text
Matěj Forman – scénografie a režie
Dora Sulženková – pohybová spolupráce
Jitka Barnetová – kostýmy a masky
vznik a výrobu dekorací zajišťuje tým Divadla bratří Formanů

Představení vzniká s finanční podporou Evropské Unie, Národního plánu obnovy, Ministerstva kultury a Ochranného svazu autorského OSA.

Podpořte nás