Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyku Přejít na vyhledávání
CZ

Dětská galerie Lapidárium


Dětská galerie Lapidárium je ojedinělým konceptem zajímavých autorských výstav pro děti a mládež.

"Jde o experimentální galerijní projekt primárně zaměřený na dětského diváka. Jeho náplní je pravidelná příprava kurátorsky vedených výstav respektovaných autorů mladé a střední generace, které by měly děti a jejich rodiče vstřícnou formou uvádět do světa současného umění. Nejde v něm o to přiblížit se dětem pomocí infantilní stylizace, ale pokusit se vytvořit takový výstavní formát, který by byl schopen zprostředkovat živá témata, techniky i výtvarná média, která by bylo možné prostřednictvím doprovodných programů dále rozvíjet," vysvětluje Radek Wohlmuth, kurátor dětského Lapidária, historik umění, výtvarný kritik a publicista, nezávislý kurátor. 

"Malé velké výstavy mohou stejně tak pracovat s interaktivitou na bázi zkoumavé hry nebo prostě upřednostňovat dětského diváka formálně, například výškou navěšení obrazů. Vizuální podoba výstavy a možnost komunikace o jejím obsahu jsou stejně důležité, ale není nutné aby byly ve vzájemné rovnováze. Cílem je nejen samotná edukace, ale především vytvoření takového prostředí, které se bude snažit odstranit tradované bariéry a zábrany mezi současným uměním a většinovým divákem. V dlouhodobé perspektivě by se pro pravidelného návštěvníka takových projektů mělo umění stát běžnou součástí života ve smyslu jednoho z principů nahlížení na tento svět a způsobu komunikace o něm," dodává Radek Wohlmuth.

V roce 2024 bude v Dětské galerii Lapidárium probíhat jubilejní pátá sezóna. Přestože kvalita přizvaných umělců a jejich projektů při koncipování výstavního programu hraje stěžejní roli vždy, rádi bychom při této výjimečné příležitosti zašli ještě o něco dál. Proto jsme tentokrát výstavní plán sestavili s takovými umělci, kteří aktivně pedagogicky působí na vysokých uměleckých školách. Více se dočtete v turistických novinách Zimní Broumovsko na 3. straně. 

Výstavní program na r. 2024:
Jan Stolín 19. 1. - 30. 3. 
Emöke Vargová 12. 4. - 15. 6. 
Jiří Surůvka 21. 6. - 14. 9. 
Julius Reichel 27. 9. - 14. 12. 

Výstavní program galerie je realizován za finanční podpory Královéhradeckého kraje, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR, Nadačního fondu GESTOR pro současné umění a GESTOR - ochranného svazu autorského, z.s. a města Broumov. Mediálním partnerem je ČRo Hradec Králové a Naše Broumovsko.

Otevřeno: út - ne / 12 - 16 h 
Pro školní kolektivy v kterýkoli pracovní den a hodinu na základě objednávky na e-mailu ma@klasterbroumov.cz nebo telefonním čísle 603 271 426.   

Kontakt:
Dětská galerie Lapidárium
Adresa: Klášterní 1, 550 01 Broumov
Telefon: +420 603 271 426
E-mail: pavla.semerakova@broumovsko.cz

Podpořte nás